Держава ігнорує борги перед тепловиками, ставлячи під загрозу теплопостачання

Міжгалузева асоціація з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго», що об’єднує найбільші підприємства комунальної теплоенергетики України, заявляє про критичну ситуацію, яка склалася в галузі через невиконання державою фінансових зобов’язань.

Підприємства теплопостачання (ТКЕ) відіграють стратегічно важливу роль у забезпеченні життєдіяльності міст, будучи операторами критичної інфраструктури. Вони гарантують тепло та гарячу воду для лікарень, військових частин, пунктів незламності, шкіл, дитячих садків та житлових будинків, особливо в умовах російської агресії, коли їх інфраструктура зазнає руйнівних атак.

Попри героїчні зусилля працівників ТКЕ, які під постійною загрозою відновлюють пошкодження, галузь опинилася на межі банкрутства через невиконання державою Законів України № 2479-ІХ та № 1730-VIII. Ці закони передбачали мораторій на підвищення тарифів та компенсацію різниці в тарифах з державного бюджету. Однак, за період 2022-2024 років компенсація у розмірі понад 57,4 млрд грн так і не була виплачена. Більш того, у Державному бюджеті на 2025 рік кошти на ці цілі знову не передбачені.

 Така ситуація призвела до значної заборгованості підприємств ТКЕ перед постачальниками енергоресурсів, зокрема перед ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», операторами газорозподільних мереж, електро- та водопостачальними компаніями.

У зв’язку з цим, «Укртеплокомуненерго» звертається до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з терміновим проханням ініціювати перед Верховною Радою України та відповідними центральними органами виконавчої влади низку законодавчих змін для запобігання банкрутству підприємств галузі та забезпечення її стабільного функціонування під час війни.

Асоціація наполягає на:

    • Визнанні невідкладним для позачергового розгляду законопроєкту № 11273 щодо врегулювання кредиторської заборгованості підприємств тепло- та водопостачання.
    • Фіксації та замороженні існуючої заборгованості на 5 років, а також введенні мораторію на арешт рахунків та майна, стягнення коштів за виконавчими документами (за винятком окремих випадків), нарахування штрафів та пені, індексації боргів.
    • Встановленні мораторію на зміни цін на енергоносії, враховані в тарифах, або запровадженні механізму автоматичного коригування тарифів при зростанні цін на енергоресурси.
    • Зменшенні ставки судового збору та виконавчого збору для підприємств ТКЕ та водоканалів при стягненні заборгованості за надані послуги.

«Критична фінансова ситуація ставить під загрозу стабільне забезпечення теплом та гарячою водою мільйонів українців, а також функціонування об’єктів критичної інфраструктури. Ми закликаємо Уряд та Верховну Раду України до негайного реагування та прийняття необхідних законодавчих рішень для підтримки галузі теплопостачання», – йдеться у зверненні МА «Укртеплокомуненерго». (див. звернення)

ДЖЕРЕЛО