15 квітня 2025 року відбулося засідання VI-го Пленуму Одеського обласного комітету профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення.

На порядку денному розглядалися наступні питання:

  1. Роль соціального діалогу у розв’язанні проблемних питань в роботі галузевих підприємств та збереження соціальних гарантій працівників в умовах воєнного стану.
  2. Про профспілковий  бюджет обласної організації профспілки на 2025 рік і   його виконання за 2024 рік.
  3. Про роботу Президії обласної організації профспілки за період після V-го Пленуму.
  4. Організаційні питання. 

До складу президії пленуму були обрані Борисова Анна Олегівна - голова профкому філії «Інфоксводоканал», Колесник Андрій Васильович – голова профкому КП «Одесміськелектротранс», Сьоміна Ольга Антонівна – профорганізатор по м. Ізмаїл.

З доповіддю по першому питанню виступила голова обкому профспілки Поліна Накул. Вона, зокрема, зазначила, що військові дії продовжують завдавати великих втрат економіці області, проте ї за цих обставин обком Профспілки, профспілкові органи усіх рівнів у співдружності з партнерами по соціальному діалогу роблять все можливе для забезпечення безперебійного функціонування житлово-комунального господарства та надання необхідних послуг  споживачам.

Попри усі труднощі та проблеми, викликані воєнними діями, трудові колективи   забезпечують  нормальне функціонування інженерних мереж та комунікацій, міського електротранспорту, благоустрою міст і селищ; успішно завершено опалювальний сезон 2024-2025 років.

Виборні профспілкові органи  максимально зосередили зусилля  на недопущенні на локальному рівні обмежень трудових прав  та соціальних гарантій працівників, які об’єктивно не обумовлені дією воєнного стану.

Вагомим додатковим засобом підвищення соціальних гарантій працівників має стати територіальна галузева угода між обкомом Профспілки, департаментами житлово-комунального та дорожнього господарства, органами місцевого самоврядування. При їх підписанні, будуть прийняті підвищені коефіцієнти в оплаті праці

Проект такої угоди між обкомом профспілки та Одеською міською радою вже знаходиться на узгоджені у заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Значний обсяг роботи з колективно-договірного регулювання здійснюють виборні профспілкові органи локального рівня. Вони забезпечують впровадження  норм галузевих угод на підприємствах, здійснюють громадський контроль за безпечним веденням робіт на виробництві та в експлуатаційних службах.

Профспілкові комітети первинних організацій вживають превентивних заходів щодо не допущення внесення роботодавцями в односторонньому порядку змін до колективних договорів, які погіршують умови оплати та охорони праці, припинення відрахувань коштів Профспілці на культурно-масову та оздоровчу роботу, відмови від виконання інших зобов’язань. Все частіше з ініціативи профкомів вносяться зміни до колдоговорів, які передбачають додаткові соціальні гарантії для працівників, що постраждали, або повернулися з війни і продовжують працювати, а також преференції для членів Профспілки.

Профспілкові органи активно продовжують  допомагати Збройним Силам України та іншим захисникам нашої Батьківщини. Попри дефіцит коштів, який має місце у багатьох організаціях через зниження надходжень профспілкових внесків, більшість первинних організацій Профспілки вишукали фінансові можливості та перерахували на потреби українському війську сотні тисяч гривень.

По другому питанню з доповіддю виступила Ірина Садула – головний бухгалтер обкому профспілки, яка зачитала звіт про  виконання профспілкового  бюджету обласної організації профспілки за 2024 рік та проект бюджету на 2025 рік.

Вона зауважила що попри дефіцит коштів, який має місце у багатьох організаціях через зниження надходжень профспілкових внесків, більшість первинних організацій Профспілки вишукали фінансові можливості та перерахували на потреби українському війську сотні тисяч гривень.

З бюджету обкому Профспілки з початку війни на придбання дронів та засобів радіоелектронної боротьби,  які  було передано військовим частинам ЗСУ, перераховано ЦК Профспілки – 40тис.грн., безпосередньо на рахунок Збройним силам України 280,0 тис.грн., «Солдатській куховарні», яка виготовляє сухі пайки з різноманітною їжею – 110,0 тис.грн.

Нашим коллегами з Черкасс, які організували плетіння маскувальних сіток  для снайперів, так званих «кикімор» та бійців, які виконують завдання в тилу ворога, на придбання матеріалів для цих цілей обком перерахував 20, тис.грн.

З початку війни нашим коллегам з Чернігова, Миколаїва, Рівного, Дніпра, Харківа була надана допомога на загальну суму 60,0 тис.грн.

З інформацією про роботу профкому виступила Тетяна Чернявська – голова профкому КП «Теплопостачання м. Одеса».

Наше підприємство КП «Теплопостачання м. Одеса» обєднує майже 2,5 тисячі працівників. І стикається напевно з тими ж самими проблемами, які є і в інших наших підприємствах.

Насам перед, це сезонність роботи нашого підприємства. Після закінчення опалювального сезону не всі працівники  восени з різних причин вертаються на роботу, а це відтік кадрових робочих, неможливість своєчасної їхньої заміни.

Інша проблема -  оформлення документів на бронювання. Не завжди працівники відділу кадрів без помилок подають відповідні відомості про працівника.

Мобілізація кваліфікованих кадрів залишає вільними робочі місця, а виробнича потреба залишається незадовільною.

 Всі ці фактори впливають на виробничий і емоціональний стан як керівного складу так і працівників.     

Ніхто з нас не мав досвіду роботи в умовах воєнного стану, але ми всі робили та робимо все можливе і неможливе   для безперебійної роботи житлово-комунальної господарства міста та надання у цей важкий час  життєво необхідних послуг для населення.

Майже всі масові заходи проходять за участю обкому профспілки, а це дуже близька співпраця з нашим колективом, прямі зустрічі з керівництвом, вирішення фінансових та буденних проблем профкому, адже будь-які питання простіше вирішувати та обговорювати у невимушеній обстановці, ніж офіційно в кабінеті і ми дуже вдячні працівникам апарату обкому профспілки за таку тісну співпрацю з нашим колективом.

З інформацією про роботу профкому приватного підприємства філія «Інфоксводоканал» виступила Анна Борисова – голова профкому.

Вона розповіла, з якими труднощами проходить спілкування з керівництвом підприємства з питань впровадження галузевих стандартів в оплаті праці. На теперішній час  середньомісячна заробітна плата робітників становить 10,0 тис.грн. Користуючись тим що в державі діє мораторій на підвищення тарифів, керівництво підприємства не вбачає підстав для підвищення тарифних ставок і посадових окладів. Оскільки підприємство є приватним, органи місцевого самоврядування не втручаються в його роботу та не додають зусиль для позитивного вирішення цього питання.

Голова профкому КП «Балтаводоканал» Микола Холіч  поділився з учасниками пленуму досвідом роботи з місцевими органами влади по впровадженню на підприємстві галузевих стандартів в оплаті праці. Раніше підприємство було у приватній власності. У споживачів була низка претензій до роботи  підприємства, які згодом призвели до того, що підприємство було передано у комунальну власність. Завдяки цьому колектив виступив з  ініціативою щодо створення профспілки. І вже тривалий час соціально-трудові відношення базуються на співпраці керівництва і профспілки та закріплюються у колективному договорі.

Роботу профкомів комунальних підприємств м. Ізмаїл  в умовах воєнного стану висвітлила профорганізатор Ольга Сьоміна.

Завдяки багаторічної плідної співпраці з місцевими органами влади, особистим контактам до профспілкових лав вдалося залучити багато приватних підприємств міста Ізмаїл. І хоча чисельність працівників на них не велика, але всі вони є членами профспілки. Незважаючи на несприятливі умови роботи під час війни вдалося зберегти чисельність членів профспілки на підприємствах галузі. На підприємствах відсутня заборгованість з виплати заробітної плати. Своєчасно введенні галузеві стандарти в оплаті праці. Велику користь фахівцям підприємств приносять методичні матеріали, інформації з питань змін у законодавстві стосовно звільнення, переведення, мобілізації, порядку роботи он-лайн працівників, які надходять від обкому профспілки. 

Підсумком обговорення стало ухвалення постанов пленуму, в яких визначені головні завдання облпрофорганізації  у роботі з виконання законодавчих та статутних вимог, фінансової дисципліни,  посилення мотивації профспілкового членства.