У ПРОФСПІЛЦІ ЖКГ ОБГОВОРИЛИ ЗАХОДИ ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ
16 квітня поточного року згідно Плану основних заходів на 2025 рік Миколаївська облорганізація профспілки провела семінар для профактиву і спеціалістів галузі та засідання Президії в розширеному форматі.
Перед початком роботи семінару голова Миколаївської облорганізації профспілки Світлана Начинова вручила Почесну грамоту ЦК профспілки України первинній профспілковій організації КП «Центр захисту тварин» за ІІ місце во Всеукраїнському галузевому конкурсі колективних договорів серед профспілкових організацій 3-ї категорії за підсумками 2024 року.
В програмі семінару розглядались питання безпеки праці та працевлаштування осіб з інвалідністю за участю головного державного інспектора управління інспекційної діяльності Південного міжрегіонального управління Держпраці та директора Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Ю. Лебедєв, головний державний інспектор безпеки праці управління інспекційної діяльності Південного міжрегіонального управління Держпраці, зазначив, що основним показником в роботі з охорони праці є стан виробничого травматизму. З початком повномасштабної збройної агресії російскої федерації тисячі працівників втратили можливість працювати у безпечних та здорових умовах праці, з’явилась велика кількість нових, у т.ч. смертельно небезпечних чинників в усіх галузях економіки. Було наголошено, що під час воєнного стану не працює державний нагляд у сфері охорони праці, максимально послаблена відповідальність роботодавців у цій сфері, не дотримуються вимоги як національного, так і міжнародного законодавства, до якого приєдналася Україна.
Під час заходу присутні були ознайомлені зі статистичними даними виробничого травматизму в Миколаївській області за 2024 рік та проінформовані про обставини та причини нещасних випадків, які сталися з працівниками протягом минулого року. Особлива увага була приділена виявленню небезпек, оцінюванню та аналізу ризиків виникнення нещасних випадків та професійних захворювань. На завершення Ю. Лебедєв надав рекомендації щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці та профілактики виробничого травматизму.
Директорка Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ірина Чекарь в своєму змістовному виступі підкреслила, що ключове завдання держави – збереження та розвиток людського потенціалу, що особливо цінно зараз під час війни, коли важливі життя і здоров’я кожного громадянина. Суспільство та держава повинні оточити людей з інвалідністю реальною підтримкою, якої вони так потребують, зокрема наших ветеранів, які хочуть бути зайнятими та незалежними. Присутні були проінформовані, що 15 січня поточного року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» за № 5344-9, який спрямований на покращення системи працевлаштування осіб з інвалідністю і по суті є євроінтеграційним законом. Закон, який суттєво розширює права та можливості людей з інвалідністю для їх працевлаштування, набирає чинності з 1 січня 2026 року.
Учасники семінару мали можливість поставити питання доповідачам та отримати на них кваліфіковані відповіді.
Після закінчення семінару розпочалось чергове засідання Президії Миколаївської облорганізації профспілки в розширеному форматі, на порядку денного якого були розглянуті питання:
- Про основні статистичні дані облорганізації профспілки- за 2024 рік;
- Про заходи до Всесвітнього Дня охорони праці;
- Підсумки колдоговірної кампанії 2024 року.
По першому питанню порядку денного голова облорганізації профспілки Світлана Начинова проінформувала членів президії та голів профспілкових комітетів первинок про основні статистичні дані обласної галузевої профспілки за 2024 рік. Зокрема, було зазначено, що умови воєнного стану створюють значні виклики для профспілкової діяльності, проте членські організації Профспілки змогли адаптуватися до цих умов та знайти силу й волю не тільки продовжувати, а й активізувати свою роботу: «Попри воєнний стан профспілкові виборні органи галузі продовжують свою роботу, виконуючи статутні завдання за різними напрямками діяльності, демонструють стійкість і рішучість у питання захисту інтересів та підтримки членів профспілки, що є головним чинником мотивації профспілкового членства.».
С. Начинова зазначила, що за минулий рік чисельність членів профспілки, які входять до складу Миколаївської облорганізації профспілки, зросла на 37 осіб або на 0,8 %, чисельність молоді збільшилась на 20,5 %, а жінок зменшилась на 3,2 %. Президія одностайно затвердила Зведений статистичний звіт Профспілки за 2024 рік та надала певні рекомендації первинним профспілковим організаціям щодо мотивації профспілкового членства та позитивного іміджу Профспілки.
При розгляді наступного питання порядку денного Президії голова Миколаївської облорганізації профспілки С. Начинова проінформувала присутніх про Всесвітній день охорони праці та підкреслила, що дотримання законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки є запорукою збереження найціннішого – людського життя. Був зроблений акцент на посиленні громадського контролю профспілки, який має важливе суспільне значення особливо в сучасних умовах під час дії воєнного стану. Президія рекомендувала керівникам та первинкам організувати та провести на підприємстві 28.04.2025 р. заходи до Дня охорони праці: відзначити найкращих працівників у сфері охорони праці, поновити інструкції, положення та інші нормативні акти з охорони праці, оновити відповідні стенди, розглянути на засіданнях профкомітетів питання виконання зобов’язань колективних договорів в частині охорони праці та ін. Також Президія затвердила положення про проведення огляду-конкурсу на краще санітарно-побутове приміщення та склад конкурсної комісії та рекомендувала підприємствам галузі взяти в ньому участь.
Після обговорення членами Президії одноголосно були прийняті відповідні постанови.