ХТО І ЧОМУ АТАКУЄ ФПУ?
Опубліковано на сайті ФПУ: Вівторок, 24 червня 2014, 11:03
Останнім часом деструктивні сили розпочали кампанію проти Федерації профспілок України. Найчисельніше профспілкове об’єднання України без жодних підстав звинувачують нібито «у співпраці зі злочинним режимом Януковича», «саботажі захисту прав профспілок» і навіть «у підтримці результатів референдуму в Донецьку».
Варто очікувати появи й нових інсинуацій, адже саме зараз у розпал конфлікту з Росією зручно розправлятися з опонентами, звинувачуючи їх щонайменше у відсутності патріотизму, поширюючи чутки, перекручуючи факти або надаючи їм надуманого значення.
Це регулярно повторюється напередодні виборів у Федерації профспілок України. Як відомо, наприкінці червня обиратиметься новий Голова ФПУ. У зв’язку з цим знову робляться спроби поставити ФПУ під контроль «своєї людини». А якщо вдасться взагалі змістити керівництво, адже не за горами дострокові вибори до Верховної Ради і є велика спокуса використати чималий ресурс профспілок.
Слід нагадати, що ФПУ ще у 2005 році пройшла тест на відповідність міжнародним критеріям автономії і демократичності і стала членом Міжнародної конфедерації профспілок, яка діє в понад 160 країнах світу і представляє міжнародний профрух у світових організаціях. ФПУ першою серед організацій громадянського суспільства офіційно проголосила курс на інтеграцію до європейського профспілкового профруху та європейського простору. Рішення про це було прийняте ще у 2006 році 6-м З’їздом ФПУ і неодноразово підтверджено в подальшому.
ФПУ підтримала політику Східного партнерства ЄС, водночас попередивши, про загрози, які несе для робітників України експорт політики неолібералізму, і закликала до розбудови в нашій країні європейської соціальної моделі.
Принципово захищаючи права профспілок, які є складовою частиною прав людини, ФПУ в числі національних профцентрів отримала консультативний статус при Економічній і соціальній раді ООН.
З метою захисту прав працівників ФПУ неодноразово подавала скарги до Міжнародної організації праці, вимагаючи вчасної і в повному обсязі сплати заробітної плати, припинення порушень владою низки основоположних конвенцій МОП, протиправного використання дитячої праці в Україні. На вимогу ФПУ декільком українським урядам довелося відповідати на Комітеті по нормах Міжнародної конференції праці, якій називають совістю МОП, чому Україна порушує взяті на себе міжнародні зобов’язання. Це безперечно сприяло удосконаленню законодавства та покращенню стану справ. Однак слід визнати й те, що українське законодавство не відповідає у повній мірі навіть ратифікованим Україною конвенціям МОП щодо праці і соціальних гарантій.
І вина в цьому є й законодавчої влади. Саме Верховна Рада не спромоглася ратифікувати, незважаючи на вимоги профспілок, Європейську соціальну хартію в повному обсязі, зокрема такі важливі норми, як стаття 1 «Право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвій рівень для працівників та їхніх сімей», стаття 12 «Право на соціальне забезпечення та стаття 13 «Право на соціальну та медичну допомогу».
Хочемо ще раз закликати народних обранців до прискорення наближення українського національного права до європейського права, імплементації європейських міжнародних стандартів в галузі соціального захисту в юридичну практику України.
Зараз до рейдерської атаки на профспілки намагаються втягнути весь український парламент. Нещодавно внесений народним депутатом України Капліним С.М. (фракція Політичної партії «Удар»), завідомо протиправний, з надуманими звинуваченнями проект Постанови Верховної ради «Про створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з розслідування фактів незаконного відчуження нерухомого майна, що перебуває в користуванні Федерації профспілок України» не може викликати нічого, окрім справедливого обурення.
Хочемо принагідно нагадати що саме не закони, а постанови Верховної Ради України № 2268 від 10.04.1992 та № 3943 від 04.02 1994 піддали сумніву приналежність майна громадським організаціям, незважаючи на державні акти права власності, що дало пістави прокуратурі, судам і Фонду держмайна вчиняти незаконні дії з вилучення майна у профспілок.
Федерація, яка об’єднує майже 7,5 мільйонів працівників, студентів, ветеранів праці є законним власником санаторіїв і всього оздоровчого комплексу. Це офіційно підтверджено відповідними державними актами і рішеннями судів та захищено статтями 13, 41, 92 Конституції України.
Наші спілчани і виборці добре пам’ятають, що саме нинішній склад Верховної Ради прийняв корупційний Закон від 16 червня 2014 року «Про держзакупівлі» і досі відмовляється привести його у відповідність з законодавством Євросоюзу, саме ця Верховна Рада не спромоглася прийняти закони, які б зупинили вивезення зароблених працею українців багатомільярдних прибутків до офшорних зон.
Саме Верховна Рада не спромоглася протягом 15 років прийняти новий Трудовий кодекс, захищаючи інтереси великого бізнесу, саме цей склад парламенту затвердив на посадах колишнього Генерального прокурора України, очільників силових структур, за вказівкою яких під час подій на Майдані тягали на безкінечні допити до слідчих керівництво та усіх працівників апарату ФПУ, намагаючись залякати їх кримінальною відповідальністю за надання притулку мітингувальникам.
Зрештою, саме Верховна Рада, її колишня більшість легалізували конституційний переворот в Україні, надавши через Конституційний суд необмежені повноваження колишньому Президенту України, а потім беззастережно виконувала його волю.
Сьогодні дехто хоче довершити те, що не вдалося попередньому режиму – зламати останній форпост соціально-економічного захисту робітників України саме у важкий час для країни і суспільства, час глибокої економічної і структурної кризи та наступу світового капіталу на соціальні права
Щоб спростувати будь-які домисли та чутки, президія ФПУ підтверджує, що професійні спілки:
- захищали і будуть захищати законні трудові та соціально-економічні права працівників;
- домагатимуться розбудови в Україні людиноцентричної європейської соціальної моделі;
- виступають за єдину, соборну Україну, ніколи не визнають анексії Криму і засуджують будь-які спроби розколоти країну;
- переконані, що усі питання в країні мають вирішуватися перш за все шляхом діалогу з максимально можливим урахуванням інтересів громадян.
Закон зобов’язані поважати всі, навіть найвищі посадовці. Оздоровниці профспілок протягом десятків років своїм коштом на законних підставах створювали покоління трудівників, в них досі лікуються та оздоровлюються сотні тисяч людей.
Професійні спілки не дозволять «новим рейдерам», які, прикриваючись демократичними перетвореннями, в гірших традиціях дев’яностих років знову зазіхають на майно членів профспілок, оскільки державне давно розкрадено попередниками, а подекуди - і за прямою участю нинішніх бажаючих «навести порядок у профспілках».
Хочеться запитати автора проекту Постанови, чому б йому не задатися питанням, куди поділися державні оздоровниці, зокрема, що належали Міністерству охорони здоров’я України? Якщо перевіряти, то перевіряти усіх, у протилежному випадку вказаний проект Постанови буде розглядатися нами як чергова спроба позбавити робітників і членів профспілок останньої власності.
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ