ОСНОВНІ НАПРЯМИ МОДЕРНІЗАЦІЇ ФПУ ТА ЇЇ ЧЛЕНСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

 

17 квітня в приміщенні Академії праці, соціальних відносин і туризму Федерації профспілок України відбувся круглий стіл, на якому обговорювалися основні напрями зміцнення ФПУ та її членських організацій. У заході взяли участь провідні фахівці апарату ФПУ, профспілкові лідери всеукраїнських профспілок і науковці.

 Відкрив зібрання заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий, який у своєму вступному слові наголосив на тому, що головною цінністю профспілок є людина праці, і для неї профспілки мають удосконалювати свою роботу.

Нинішній круглий стіл – це майданчик, на якому вирішуватимуться болючі питання, що назріли в суспільстві і назрівають у Федерації профспілок, а також обговорюватимуться докорінні зміни, які профспілки могли б винести на широкий загал профспілкового активу.

Перед учасниками круглого столу своїми думками щодо модернізації Федерації профспілок і її членських організацій поділилися ректор Академії праці, соціальних відносин і туризму Сергій Попович, керівник департаменту розвитку профспілкового руху ФПУ Валентина Шевченко, заступник голови Об’єднання профспілок Харківської області Сергій Волков, директор Навчально-методичного центру Федерації профспілок Волинської області Галина Даниленко, голова Профспілки машинобудівників та приладобудівників України Анатолій Кубраченко, заступник голови Профспілки працівників освіти і науки України Любов Гарбаренко, заступник голови Профспілки працівників вугільної промисловості України Валерій Мамченко, заступник голови Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України

Олександр Рябко, заступник директора Інституту соціального партнерства Юрій Буздуган, доктор соціологічних наук, професор АПСВіТ Світлана Барматова.

У ході обговорення керівник департаменту розвитку профспілкового руху ФПУ Валентина Шевченко наголосила на тому, що в зв’язку з жорстоким наступом влади та бізнесу на права найманих працівників виникла нагальна потреба в формуванні нової стратегії і тактики діяльності профспілок. Валентина Шевченко детально зупинилася на головних причинах, які спонукали ФПУ до напрацювання проекту Стратегії модернізації Федерації профспілок, її членських організацій, а також презентувала структуру майбутнього документа.

Головними проблемами сучасного профспілкового руху, на думку учасників круглого столу, є недостатній соціально-економічний захист найманих працівників; зменшення контролю за безпекою життя і праці; слабка профспілкова єдність і солідарність; постійне скорочення профспілкового членства, а також зниження престижу роботи в профспілках. Тому були сформовані основні стратегічні цілі щодо модернізації роботи профспілок: профспілкова ідеологія, структурні зміни в профспілках, визначення відповідальності за рівнем діяльності профспілок, трансформація функцій профспілок (представницька, захисна, соціальна, коригуюча), забезпечення потенціалу профспілок (організаційний, кадровий, фінансовий).

Під час жвавої дискусії її учасники зазначали, що Федерація профспілок як організація громадянського суспільства довела свою життєздатність. Проте, на жаль, правовий нігілізм, що існує в Україні, інформаційна закритість профспілок віднесли її до тих інституцій, які мають невисокий рівень довіри. Тому одним з головних завдань на сьогодні, наголошували промовці, є просування іміджу профспілок в інформаційному суспільстві. Для цього потрібно насамперед поліпшувати інформаційну роботу з висвітлення діяльності профспілок у засобах масової інформації, створювати систему профспілкових агітаторів, які б працювали безпосередньо в трудових колективах на підприємствах і в організаціях.

Також болючими для профспілок залишаються питання перерозподілу членських внесків, створення страйкових фондів. Учасники круглого столу звернули увагу й на такі проблеми, як виконавча дисципліна у профспілках усіх рівнів, структурні зміни її членських організацій.

Підбиваючи підсумки, Євген Драп’ятий зазначив, що дискусія з обговорення напрямів зміцнення Федерації профспілок України, її членських організацій триває. Узагальнені напрацю- вання ввійдуть до проекту Стратегії модернізації ФПУ та її членських організацій, який буде внесено на розгляд Ради ФПУ з подальшим затвердженням на з’їзді Федерації.

 

Валентина Шевченко,

Керівник департаменту розвитку профспілкового руху апарату ФПУ:

«У зв'язку з жорстоким наступом на права найманих працівників виникла нагальна потреба в формуванні нової стратегії і тактики діяльності профспілок».

 Тетяна РУБАН, «ПВ»