8-10 червня   2021 року  у смт. Затока (Одеська область) відбулось виїзне засідання Президії. Після онлайн нарад, проведення яких було обумовлено карантинними обмеженнями запровадженими Урядом,  члени Президії нарешті  мали змогу зустрітися наживо і обговорити нагальні справи.

 

 

  

Відповідно до Порядку денного були розглянуті наступні питання:

 Про практику роботи Дніпропетровської обласної організації Профспілки щодо захисту соціально - економічних прав спілчан та посилення мотивації профспілкового членства.

  1. Про готовність оздоровчих закладів до прийому трудящих та членів їх сімей влітку 2021 року в умовах можливого карантину.
  2. Про підсумки виконання галузевих, територіальних угод та колективних договорів за 2020 рік та організацію виконання взятих зобов’язань на 2021 рік.
  3. Про дотримання статутних вимог з фінансових питань Львівською обласною організацією Профспілки.
  4. Про роботу Одеської обласної організації Профспілки щодо захисту соціально-економічних прав спілчан.     
  5. Про план основних заходів ЦК Профспілки на II - е півріччя 2021 року.
  6. Інші нагальні питання, які вимагали розгляду і обговорення членами Президії.

 

   Розглядаючи перше питання Порядку денного, Анастасія Демідова – голова Дніпропетровської обласної організації Профспілки, наголосила, що захист соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки є пріоритетним напрямком роботи, оскільки саме він суттєво впливає на збільшення мотивації профспілкового членства. Для посилення захисту спілчан структурні ланки обласної профорганізації постійно запроваджують нові форми і методи роботи в залежності від поточної ситуації та викликів часу.

 Для забезпечення сталого безперебійного функціонування підприємствам вкрай необхідна допомога з усіх господарських та соціальних питань. Галузеві проблеми успішно розглядаються обласною тристоронньою соціально-економічною радою. Минулого року, завдяки ініціативі обкому та зверненням соціальних партнерів до органів місцевого самоврядування, чимало підприємств галузі отримали  фінансову підтримку.

   Анастасія Демідова окремо  зупинилася на таких важливих аспектах  як: правозахисна робота, проведення галузевих оглядів, інформаційно-роз’яснювальний напрямок,  питання охорони праці  й оздоровлення спілчан та членів їх сімей.

  Голова Дніпропетровської обласної організації  Профспілки зазначила, що основним мотиваційним чинником соціально-економічного захисту є колективний договір. Щорічно на допомогу профкомам розробляється та видається макет колдоговору, методичні рекомендації, які враховують усі законодавчі та нормативні новації. Завдяки колективним договорам та угодам виборними профспілковими органами вирішуються питання стабілізації виробництва, економічного розвитку підприємств, підвищення рівня  оплати і охорони праці, збільшення додаткових пільг і гарантій, оздоровлення та відпочинку членів Профспілки, їх дітей. Кінцевий результат цієї роботи залежить від порозуміння і спільних консолідованих дій сторін соціального діалогу. На більшості підприємств відрахування виборним профспілковим органам на культурно - масову, фізкультурну та спортивну роботу складають 2-4 відсотка.

  Одним з основних розділів колдоговору є організація оплати праці, а основу для її формування визначають норми  галузевих, територіальної  угод. Територіальна галузева угода вже багато років укладається в області між департаментом житлово-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації, обласною організацією роботодавців житлово-комунального господарства і обласною організацією Профспілки. Вона укладається на підставі норм Галузевої угоди, але передбачає  більш високі норми та гарантії, особливо з питань оплати праці. Так, нею передбачені вищі коефіцієнти між професіями і видами робіт для працівників            некваліфікованої праці та робітників основних професій. Територіальна угода містить більш розширений перелік професій, для яких ці коефіцієнти встановлені, як мінімальні гарантії, нижче від яких оплата праці не може проводитись.  Все це сприяє збільшенню розміру зарплати  в порівнянні з державними гарантіями в 3-4 рази. Саме через угоди до профспілок долучаються  нові первинні організації.

  Заслухавши інформацію Голови Дніпропетровської обласної організації Профспілки, Президія  вирішили звернутися до ФПУ з клопотанням щодо нагородження Верхотурцева Володимира Володимировича – заступника  директора Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації,  Почесним знаком ФПУ «За  розвиток соціального партнерства».

 «Про готовність оздоровчих закладів до прийому трудящих та членів їх сімей влітку 2021 року в умовах можливого карантину» та «Про підсумки виконання галузевих, територіальних угод та колективних договорів за 2020 рік та організацію виконання взятих зобов’язань на 2021 рік» розповів заступник Голови ЦК Профспілки Анатолій Кулеша.

  Відповідно до порядку денного, члени Президії заслухали Козло  Богдана - голову Львівської обласної організації Профспілки щодо стану справ з     дотриманням статутних вимог з фінансових питань  у обласній організації.

Під час розгляду п’ятого питання порядку денного Президії ЦК Профспілки, Поліна  Накул - голова Одеської обласної організації Профспілки, поділилася досвідом роботи щодо захисту соціально-економічних прав спілчан. Вона констатувала, що станом на сьогодні  Одеський обласний комітет Профспілки об'єднує 90 членських профспілкових організацій із загальною чисельністю працюючих 14,8 тисяч осіб, з яких 13,3 тис. осіб є членами Профспілки. З урахуванням непрацюючих пенсіонерів кількість членів профспілки дорівнює 13502 особи. Відсоток охоплення профспілковим членством серед працюючих зменшився у порівнянні з 2019 роком на 1,4 % і складає 90 %.

Найбільш дієвим інструментом посилення соціально-економічного захисту прав членів Профспілки залишається соціальний діалог, правові результати якого документально зафіксовані в діючих Регіональній та міській угодах і колективних договорах. Проблемні питання членських організацій обкому Профспілки вирішуються також шляхом проведення діалогу між сторонами соціального партнерства на засіданнях тристоронньої соціально-економічної ради області і міста, на щотижневих оперативних засіданнях керівників структурних підрозділів Департаменту міського господарства Одеського міськвиконкому.

Поліна Накул наголосила, що виконання заходів щодо реалізації положень Галузевої угоди, колдоговорів стало невід'ємною частиною роботи, яка проводиться обкомом профспілки та профспілковими комітетами на місцях.

Крім того, приділяється увага громадському контролю за дотриманням норм чинного законодавства України про працю та її оплату на підприємствах галузі. Систематично проводиться навчання профактиву щодо поліпшення ситуації на галузевих підприємствах із дотриманням трудової дисципліни. Також лідерка Одеського обкому Профспілки поділилася досвідом роботи у напрямку  організації оздоровлення та відпочинку спілчан та членів їх сімей.

     Продовжилось засідання Президії  розглядом питання «Про план основних заходів ЦК Профспілки на II - е півріччя 2021 року»,  яке презентував Голова ЦК Профспілки Олексій Романюк.

З усіх питань порядку денного були ухвалені відповідні постанови.

   Окрім того, Голова ЦК Профспілки Олексій Романюк проінформував присутніх  про з’їзд ФПУ, який відбувся 25.05.2021 року; допомогу ЦК Профспілки  підприємствам теплопостачання та водопровідно-каналізаційного господарства у вирішенні гострих господарчих  питань та ситуацію щодо підписання угоди про співпрацю із Київською міською профспілкою працівників житлово-комунального господарства та сфери послуг.

   Зокрема, він  нагадав,  що відповідно до постанови Президії від  07.04.2021 р.  № Пр - 4 -7 схвалено  проєкт  Договору про співробітництво  між Всеукраїнською профспілкою і Київською міською профспілкою та передано його для підписання  Київській міській профспілці.

  Згаданою постановою передбачалось, що у разі надходження змін чи доповнень до договору,  доручити їх опрацювання постійній комісії ЦК Профспілки з питань організаційної роботи та мотивації профспілкового членства і внести узгоджені пропозиції щодо змісту Договору на наступне засідання Президії ЦК Профспілки. 

  Враховуючи, що зауваження і пропозиції від Київської міської профспілки  надійшли  та  передані членам згаданої комісії  лише за декілька днів до засідання Президії ЦК Профспілки,  ухвалене рішення про доцільність  ретельного  розгляду цих пропозицій 1 липня поточного року на її засіданні у м.Києві.

 Напередодні засідання Президії ЦК Профспілки учасники відвідали «Філію «Інфоксводоканал» ВАТ «Інфокс» в м. Біляєвка – підприємство, що забезпечує водопостачання і водовідведення міста Одеси та прилеглих населених пунктів Одеської області.

 

  Також учасники заходу мали можливість  ознайомитись  з роботою та  інфраструктурою санаторно-готельного комплексу «РУТА»  щодо можливості  організації на його базі відпочинку та оздоровлення членів профспілки та їх сімей.

  В рамках заходу,  за багаторічну сумлінну роботу з популяризації та розбудови профспілкового руху України,  Голова ЦК Профспілки Олексій Романюк  урочисто вручив  профспілкові нагороди:

КОЗЛО Богдану Йосиповичу - Голові Львівської обласної організації Профспілки;

РАФАЛ Аллі Юріївні – Голові Вінницької обласної організації Профспілки;

НАКУЛ Поліні  Григорівні - Голові Одеської  обласної організації Профспілки;

ЛАТИШУ  Петру  Миколайовичу - Голові Полтавської  обласної організації Профспілки.