Пропонуємо для ознайомлення листи-відповіді, які надійшли від НКРЕКП та Мінфіну щодо проблем підприємств теплопостачання та коментар до них.
К О М Е Н Т А Р
до листів Міністерства фінансів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)
У зв’язку із зверненням багатьох підприємств теплопостачання з різних регіонів України, ЦК Профспілки у квітні 2021 р. надіслав листи до керівництва Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо сприяння у вирішенні проблемних питань цих підприємств (листи розміщені на сайті ЦК Профспілки).
Відповіді надійшли від НКРЕКП, Мінфіну та Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів (з листами можна ознайомитись нижче).
Нацкомісія і Мінфін у своїх листах, поміж інших інформаційних повідомлень, звинуватили підприємства теплопостачання у виникненні різниці в тарифах у «неефективній роботі», «недостатньо виваженою господарською діяльністю підприємств комунальної теплоенергетики», «недбалого відношення підприємств до своїх обов’язків».
В той же час, Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та затверджений 23 лютого 2021 року рішенням Антикризового енергетичного штабу плану дій з його реалізації, чітко визначив, що за даними обласних, Київської міської державних адміністрацій, обсяг заборгованості з різниці в тарифах, що утворився на підприємствах теплопостачання станом на 01.01.2016 та підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України, становив 0,99 млрд. грн.
Заборгованість з різниці в тарифах, що утворилася протягом 2016-2020 років та потребує законодавчого врегулювання, становить 25,79 млрд. грн.
Тобто, НКРЕКП замість визнання того, що встановлювала тарифи більш за політичними мотивами ніж на рівні, що відповідають економічно обґрунтованим витратам, усю вину перекладає на підприємства теплоенергетики.
Підтвердженням того, що держава визнає свої борги перед теплокомуненерго, є прийняття 15 червня п.р. Верховною Радою України у першому читанні доопрацьований законопроєкт 3508-д, яким пропонується механізм реструктуризації боргів теплокомуненерго та водопостачальників за газ.
Також , у вересні у Раді буде зареєстрований другий законопроєкт, що міститиме зміни до держбюджету. А саме, перевірені державою суми, які підлягають компенсації, та визначені під контролем Мінфіну джерела погашення.
Голова ЦК Профспілки, Олексій Романюк