У графік відпусток завжди можна внести зміни. Відповідне роз'яснення надали в Держпраці Кіровоградської області.
Щорічну основну відпустку на прохання працівника і з дозволу роботодавця можна ділити на частини, але за умови, що основна безперервна її частина складатиме не менше 14 календарних днів.
В Держпраці зазначили, що ці неподільні 14 днів не обов'язково мають бути використані першими.
Графік відпусток
Щорічну відпустку надають на підставі графіка відпусток. Але в цей графік завжди можна внести зміни. Наприклад, якщо відпустка в цей період не запланована, але працівник хоче, а роботодавець не заперечує.
Працівник пише заяву з проханням надати щорічну відпустку (її частину) поза графіком. Роботодавець вносить зміни в графік відпусток, видає наказ про відпустку і ознайомлює з ним працівника.
Виплата відпускних
Термін виплати відпускних - за 3 календарних дні до початку відпустки.
Відповідно до п. 2 ст. 7 Конвенції про оплачувані відпустки № 132, відпускні виплачуються працівникові до відпустки, якщо інше не передбачено в угоді між працівником і роботодавцем.
Працівник у заяві може обумовити бажаний термін отримання відпускних.
Формулювання може бути таким: «Прошу виплатити суму відпускних, що належить мені, в найближчий термін, установлений для виплати зарплати/авансу».
Крім того, працівникам може бути надана відпустка без збереження зарплати на період карантину, встановленого Кабміном (ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки).
В Держпраці наголосили, що примусово відправити працівника у відпустку за свій рахунок роботодавець не може.
Як оформити таку відпустку?
1. Працівник пише заяву. Наводить у ній причину виходу у відпустку, дату початку відпустки і її тривалість.
2. Роботодавець видає наказ (розпорядження) про надання відпустки.