Заява ЄКП щодо спалаху COVID-19 та стратегії відновлення
Прийнята на позачерговому засіданні Виконавчого комітету 9 червня 2020 року
Пандемія COVID-19 та її наслідки поставили під загрозу європейський проект та демократію. Карантин та заходи, вжиті європейськими урядами для подолання надзвичайної ситуації,привели до жахливих наслідківувигляді економічної рецесії, масового безробіття, обмеження свободи пересування, погіршення умов праці та прав працівників, росту нерівності та соціального відчуження.
Під час введення карантинних заходів для ЄКП пріоритетними питаннями були здоров'я громадян і працівників, захист робочих місць та прав. Тепер, коли ці обмеження послаблюються, щоб забезпечити поступовевідновлення економічної діяльності, здоров'я та безпека громадян і працівників мають бути повністю захищені.
Наслідки фінансової кризи для систем охорони здоров’я та сфери громадських послуг стали, довівши, що скорочення та приватизація – хибні рецептидля підвищення добробуту людей та безпеки в суспільстві. Політика жорсткої економії, неоліберальний підхід до бюджетної політики, конкуренції та торгівлі призвели до значного зниження державних та приватних інвестицій. Чимало держав-членів не можуть забезпечити належне медичне обслуговування населення та захист працівників у галузі охорони здоров'я та догляду.
Реакція на спалах захворювань у вигляді координації держав-членів та ініціатив ЄС послідувала надто пізно. Надзвичайні заходи, вжиті для підтримки працівників, систем охорони здоров’я та компаній, постраждалих від кризи, все ще значно обмежені: чимало працівників та компанії не відчувають підтримку цих заходів, які нерідко є недостатніми, а у багатьох випадках виділені ресурси не надходять адресатам з конкретною допомогою. Це необхідно виправити якомога швидше.
Крім того, деякі уряди використали пандемію як привід для нападу на верховенство закону, права людини, працівників та профспілок, зокрема право на колективні переговори. Цідії, у поєднанні із ускладненням соціально-економічної надзвичайної ситуації, посилюють відчай і гнів людей, а крайні праві популістичні та антиєвропейські сили користаються з цієї можливості для розширення свого політичного простору.
Повернення до нормального стану, якщо мається на увазі ведення бізнесу як завжди, – неприйнятне. Для запобігання та стримування економічної рецесії, росту безробіття та бідності та відновлення європейського проекту та демократії необхідна вагома загальноєвропейська відповідь. ЄС перебуває на перехресті: або він зробить відповідні змінинапрямків політики і буде вірним своїмзасадничим принципам, або ж він зіткнеться з безпрецедентною політичною кризою.
ЄКП закликає інституції та держави-члени ЄС негайно розпочати реалізацію чіткої, амбітної та скоординованої стратегії відновлення. Ми виступаємо за відновлення, в основі якого лежить більш стійка, всеосяжна та справедлива економічна модель та соціальна ринкова економіка, яке поважає навколишнє середовище, ставить цифрові інновації на службу людям, захищає європейську економіку, передбачає масові фіскальні стимули для інвестицій та створення якісних робочих місць, забезпечує справедливий розподіл багатства між прибутками та заробітною платою, захищає працівників та соціальні права, відновлює та посилює громадські послуги, зокрема охорону здоров'я та освіту, забезпечує загальний соціальний захист.
План відновлення, запропонований Європейською комісією на основі пропозицій, представлених Францією та Німеччиною, включає багато вимог, які висуває ЄКП, та є важливим кроком у вірному напрямку.
ЄКП виступає за виділення значних коштів державам-членам для здійснення інвестицій, при цьому ці кошти мають формуватися за допомогою спільних боргових інструментів, гарантованих Європейською комісією шляхом збільшення власних ресурсів ЄС, тим самим уникаючи накопичення додаткової нестійкої заборгованості в країнах ЄС.
Стратегія відновлення маєкомпенсувати шкоду, заподіяну кризою, побудувати нову соціально-економічну модель, засновану на солідарності, економічній та соціальній конвергенції та згуртованості, та остаточно відмовитися від політикижорсткої економії. Призупинення дії Пакту про стабільність дозволило вжити необхідних надзвичайних заходів, але лише кардинальний перегляд економічного та соціального управління ЄС та процесу семестру може забезпечити справедливе відновлення.
Інвестиції для виходу з рецесії повинні сприяти реалізації зобов’язань ЄС щодо кліматичних дій та боротьби з безробіттям, особливо серед молоді, і це має стати обов’язковою умовами для всього фінансування. Потужна підтримка має бути надана громадським послугам, охороні здоров'я, освіті та навчанню, системам соціального захисту та соціальній інфраструктурі.
Важливо збільшити власні ресурси ЄС за рахунок схеми торгівлі викидами, механізму коригування переносу викидів вуглецю в інші країни та оподаткування операцій великих компаній, в тому числі новим цифровим податком та податком на непереробний пластик. Недобросовісній податковій конкуренції необхідно покласти край шляхом введення мінімальної бази та ставки оподаткування корпорацій в ЄС та посилення боротьби з податковими гаванями, ухиленням від сплати податків та шахрайством.
ЄКП очікує, що в центріуваги стратегії відновлення буде справедливий перехід на всіх рівнях, посилення промисловості та економічного сектору ЄС, підтримка працівників, постраждалих від банкрутств підприємств та процесів реструктуризації, перебудова європейських ланцюгів поставок, щоб зробити їх більш стійкими, перегляд правил конкуренції, а також нашої торговельної політики, щоб зробити її більш справедливою та всеосяжною, зокрема, за допомогою обов'язкових трудових положень в торгових угодах.
ЄС не повинен давати гроші бізнесу, без здійснення контролю за тим, як компанії поводять себе. Фінансування згідно плану відновлення має надаватися за умови забезпечення гідних робочих місць, сплати податків та вкладу в досягнення узгоджених кліматичних цілей шляхом забезпечення справедливого переходу. Важливо, щоб будь-яка компанія, яка відмовляється вести переговори з профспілками, не отримала жодного гранту, фінансуваннячиконтракту в рамках державних закупівель.
ЄКП завжди вимагав, щоб повага до верховенства права та основоположних прав була однією з умов фінансування відновлення, водночас наголошуючи на необхідності того, щоб в основі всього наданого фінансування лежали трудові, профспілкові та соціальні права, соціальний діалог та демократія на робочих місцях, Європейська опора соціальних прав та Порядок денний ООН до 2030 року.
Також дуже важливо, щоб Європейська комісія підтвердила усі ініціативи, які сприяють справедливому та соціально стійкому відновленню, одночасно підвищуючи значимість політики сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва та посилюючи свої зобов'язання щодо Європейського плану дій з демократії та відновлення Конференції про майбутнє Європи.
У нинішніх надзвичайних обставинах як ніколи потрібна солідарність. Без амбітної стратегії, яку розділяють усі країни-члени та яка реалізовується ЄС у командному дусі, Європа не зможе досягти успіху.
Тому ЄКП звертається до всіх урядів взяти на себе відповідальність, подолати розбіжності між собою та невідкладно перейти до схвалення та реалізації стратегії відновлення, яка не вирішить усі питання, але якає вкрай необхідною. Європейські працівники та громадяни потребують допомоги і не можуть більше чекати.
ЄКП разом із своїми членськими організаціями готовазробити свій внесок у національні та галузеві плани, щоб зробити стратегію відновлення дієвою. Ми закликаємо до ефективного соціального діалогу та всебічного залучення профспілок та соціальних партнерів до співпраці на найвищому рівні з установами та урядами держав-членів ЄС.
На карту поставлене майбутнє європейської демократії, економіки та соціальної згуртованості. Профспілковий рух у Європі завжди виступав за зміцнення європейського проекту, просуваючи Європейський Союз, який захищає своїх громадян та трудящих. Європейська конфедерація профспілок, яка представляє всіх працівників у всіх країнах, єдиним голосом закликає до більш справедливої Європи солідарності, прав, соціальної та екологічної справедливості.