Інформація щодо антипрофспілкового законопроекту № 2681  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)».

 3 червня поточного року на своєму засіданні Комітет ВР України з питань соціальної політики  та захисту прав ветеранів, який відповідно до своїх повноважень визначено головним з підготовки і попереднього розгляду електронної  петиції, здійснив розгляд електронної петиції  заступника голови профкому  ПМГУ ПрАТ   «Північний гірничо-збагачувальний комбінат»  Павла Третьякова з вимогою не розглядати законопроект  №2681, як такий що порушує і обмежує права профспілок в Україні (станом на 25 травня 2020 року петиція набрала понад 25 тисяч підписів) (Додаток 1).

Разом з тим, Центральний Комітет інформує, що наша  Профспілка веде активну роботу щодо недопущення прийняття згаданого документа.

Зокрема,  ЦК Профспілки звернувся до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова та  народного депутата України, першого заступника Голови Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг  Олексія Кучеренка за  підтримкою та проханням виступити  з  пропозицією  відтермінувати  прийняття  рішення  про  включення  цього  законопроекту  до порядку денного й рекомендувати Комітету провести додаткові погоджувальні процедури з  профспілками з метою недопущення порушень Конституції, законів України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.

Харківська обласна організація Профспілки направила відповідне  звернення на ім’я народної депутатки України Марії Мезенцової.  Звернення саме до М. Мезенцової обумовлено тим, що по-перше, серед її виборців багато членів нашої Профспілки, оскільки вона обиралася на посаду депутата по Харківському округу. По-друге, згадана депутатка є головою підкомітету з питань наближення законодавства України до законодавства ЄС Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом.

Також було наголошено, що у разі прийняття подібних законопроектів українське законодавство ніколи не наблизиться до законодавства ЕС, а саме цього прагне підкомітет, очолюваний М. Мезенцовою. 

 Рівненська обласна організація Профспілки, яка направили звернення на адресу  народних депутатів України  від Рівненщини:  Р.В. Іванісова, О.В. Аліксійчука, О.В. Ковальчука, В.Н. М’ялика, С.А. Литвиненка, О.В. Салійчука та Д В. Cоломчука з вимогами зупинити спроби просування Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів ВР через голосування в першому читанні у Верховній Раді проекту закону №2681 щодо окремих питань діяльності професійних спілок. Аналогічні листи були направлені  всім головам фракцій політичних партій у Верховній раді України.

 Профспілковий актив галузі  звертається до народних депутатів з проханням виступити на Погоджувальній раді з пропозицією відтермінувати включення законопроекту №2681 до порядку денного і рекомендувати Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів ВРУ провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками з метою недопущення порушень Конституції, Законів України та Міжнародних актів, ратифікованих Україною.

Хмельницька обласна організація Профспілки звернулася до народного депутата України  М.О. Стефанчука.

У своєму зверненні  обласна організація Профспілки наголосила, що Федерація профспілок України та Спільний  Представницький орган національних репрезентативних профоб’єднань неодноразово зверталися  з  пропозицією до Голови Комітету Г. Третьякової щодо врахування поданих до законопроекту правових висновків фахівців, експертів, та спеціалізованих юридичних установ про невідповідність його положень    Конституції України, нормам міжнародного права.         Негативну оцінку законопроекту № 2681 було висловлено й міжнародною профспілковою спільнотою. Під час зустрічі з головою Комітету пані Третьяковою у лютому 2020 року міжнародна місія на чолі з генеральним секретарем Європейської конфедерації професійних спілок Лукою Вісентіні звернула на неприпустимість прийняття законопроекту в такій редакції, оскільки це суперечить духу, принципам i директивам Євросоюзу, Європейській соціальній хартії та основоположним конвенціям.  

         Висновки Міністерства юстиції України та науково експертного управління Верховна Рада України теж засвідчили невідповідність багатьох положень законопроекту основоположним правам людини i національним законодавчим актам.

Враховуючи викладене члени  президії  обкому  галузевої  профспілки   звернулися з проханням посприяти  відтермінуванню  прийняття рішення про включення до порядку денного засідань Верховної Ради України цього законопроекту,  зняття  його  з  розгляду та рекомендувати Комітету провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками. 

      Вінницька обласна організація Профспілки  16 червня 2020 року на засідання президії ухвалила рішення  щодо  дій обласної організації Профспілки по  недопущенню прийняття законодавчих ініціатив, які порушують права найманих працівників та профспілок і постановила:

  1. Підтримала дії ФПУ, 2. Взяти участь в акції протесту 30.06.2020 р. в м. Києві (якщо будуть зняті обмеження карантину), 3. Направити звернення до вищого керівництва держави з метою відкликання законопроекту №2681 з Верховної Ради України, його подальшого доопрацювання на засадах соціального діалогу у правовому полі Конституції, Законів України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.

     Чернігівська обласна організація Профспілки проінформувала, що 22  травня  2020  року  на  двадцять  третій  сесії  сьомого  скликання  депутатами  Чернігівської  обласної  ради  прийнято  Звернення  до  Голови  Верховної  Ради  України Разумкова  Д.О., Прем’єр – міністра  України  Шмигаля  Д.А., голови  парламентської  фракції  «Слуга  народу» Арахамії  Д.Г.  та  народних  депутатів  України, обраних  від  Чернігівщини, щодо  негайного  зупинення  процесів  законодавчого  руйнування  трудового  законодавства  і  трудових  прав, законодавства  про  гарантії  діяльності  професійних  спілок, системи  загальнообов’язкового  державного  соціального   страхування  та  невідкладного  початку  тристороннього  соціального  діалогу  щодо  справедливої  трудової  реформи  спільно  з  об’єднаннями  профспілок  і  роботодавців  у  повній  відповідності  до  Конституції  України, міжнародних  зобов’язань  держави. Депутати  Чернігівської  обласної  ради, серед  інших  вимог, наполягають  на  відкликанні  з  Верховної  Ради  України  проектів  Законів  України  «Про  працю»( № 2708  від  27.12.2019), «Про  внесення  змін  до  деяких  законодавчих  актів  України( щодо  окремих  питань  професійних  спілок)» (№2681  від  27.12.2019), « Про  внесення  змін  до  деяких  законів  України  щодо  стабілізації  функціонування  системи  загальнообов’язкового  державного  соціального  страхування»(№2275  від  16.10.2019).

ДОДАТОК 1