Міжнародна солідарність с українськими  профспілками щодо порушення міжнародних трудових норм у проекті закону № 2681 (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пану Володимиру Зеленському

Президенту України

 

Брюссель, 3 червня 2020 р.

Про порушення міжнародних трудових норм

у проекті закону № 2681 (щодо окремих питань

діяльності професійних спілок)

  Шановний пане Президенте!

 Звертаюся до Вас від імені Міжнародної конфедерації профспілок (МКП), що представляє 200 мільйонів працівників зі 163 країн та територій та має 332 членські організації, серед яких - Федерація профспілок України та Конфедерація вільних профспілок України (КВПУ).

Ми із занепокоєнням стежимо за спробами поспішно прийняти законопроект № 2681 та інші проекти трудових законів з порушенням відповідних міжнародних трудових норм і вже мали нагоду на початку цього року висловити це занепокоєння уряду та парламенту вашої країни.

Однак, наскільки ми розуміємо, 27 травня проект закону № 2681 був розглянутий Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, що є черговим кроком до його прийняття в якості закону.

Ми нагадуємо, що вже звертали вашу увагу на дуже серйозні порушення Конвенцій №№ 87 та 98 Міжнародної організації праці (МОП) у цьому законопроекті, у тому числі:

  • обмеження реалізації права на свободу об’єднання шляхом необґрунтованого зменшення кількості первинних профспілкових організацій на одному підприємстві;
  • позбавлення керівного персоналу права утворювати або вступати в профспілку;
  • встановлення мінімальної кількості членів первинної профспілкової організації на рівні, який підриває право працівників створювати або вступати в профспілки за власним вибором, особливо працівників малих та середніх підприємств;
  • створення нового профспілкового наглядового органу з широкими та непідзвітними повноваження щодо контролю діяльності профспілок;
  • скасування зобов’язання роботодавця надавати профспілкам інформацію, необхідну для колективних переговорів;
  • скасування системи утримання роботодавцем із заробітної плати членів профспілок профспілкових внесків та надання уряду повноважень конфіскувати майно профспілок підриває незалежність та самостійність профспілок.

Ми глибоко занепокоєні відсутністю будь-якої значимої участі представницьких профспілок у роботі над цим законопроектом, і хоча проект закону № 2681 про діяльність профспілок внесений до парламенту окремими народними депутатами, уряд зобов’язаний забезпечити, щоб законопроект відповідав Конституції України та міжнародним зобов’язанням України.

Ми знову наголошуємо, що саме Уряд України несе відповідальність перед Міжнародною організацією праці (МОП) за дотримання своїх зобов'язань. Також на національному рівні Ви, пане Президенте, є гарантом Конституції України. Уряд не може нехтувати своїми національними та міжнародними зобов’язаннями.

Відповідно до букви та духу принципів свободи асоціацій, що лежать в основі Статуту МОП та Конвенції МОП 1976 року про тристоронні консультації (№ 144), Уряд України зобов'язаний забезпечити, щоб законодавство, яке впливає на реалізацію трудових та профспілкових прав, розроблялося із повним та змістовним залученням представницьких профспілок.

Крім того, ми посилаємось на пункт 5 (с) Рекомендації 1976 року щодо тристоронніх консультацій (діяльність Міжнародної організації праці) (№ 152), що зобов'язує держави-члени проводити консультації з представницькими профспілками «щодо підготовки та здійснення законодавчих або інших заходів для застосування міжнародних конвенцій і рекомендацій з праці».

Ми закликаємо Вас люб’язно використати ваші добрі послуги, щоб, спільно з керівництвом українського парламенту, припинити будь-яке подальше обговорення цього законопроекту, невідкладно звернутися за технічною консультацією та допомогою МОП для аналізу законопроекту, в той же час роблячи конкретні кроки для проведення змістовних консультацій з представницькими профспілками. Будь-яке подальше просування проекту закону № 2681 без повного і змістовного залучення профспілок, а також його невідповідність міжнародним трудовим нормам та Конституції України, підірве репутацію України як надійного міжнародного та торгового партнера.

Ми розраховуємо на вашу співпрацю.

  З повагою,

 

Генеральний секретар

Шаран Барроу

  

Копії:    пану Денису Шмигалю, Прем’єр-міністру України (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

пані Юлії Соколовській, Міністру соціальної політики України (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

пану Ігорю Петрашко, Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

пану Григорію Осовому, голові ФПУ

пану Михайлу Волинцю, голові КВПУ

________________

 

ГЛОБАЛЬНИЙ СОЮЗ INDUSTRIALL ЗАКЛИКАЄ УКРАЇНСЬКУ ВЛАДУ ВІДКЛИКАТИ ЗАКОНОПРОЕКТ № 2681

 

Вальтер Санчес, Генеральний секретар IndustriALL, який представляє понад п’ятдесят мільйонів працівників гірничої, енергетичної та виробничої галузей країн з усього світу, в тому числі й України, звернувся до Президента України Володимира Зеленського із закликом негайно відкликати законопроект № 2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» як такий, що порушує базові трудові права.

Глобальний союз IndustriALL приєднався до своїх українських членських організацій в Україні, українських профоб’єднань та Міжнародної конфедерації профспілок (МКП), висловлюючи рішучий протест проти нав'язування нового антипрофспілкового законопроекту № 2681, який 27 травня був схвалений Парламентським комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

У Зверненні глобальних профспілок наголошується, що на їхнє переконання, цей законопроект суперечить Конституції України, основоположним конвенціям Міжнародної організації праці (МОП), зокрема Конвенції № 87 про свободу об'єднання та захист права на організацію і Конвенції № 98 про право на організацію та ведення колективних переговорів, а також положенням Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Крім того, у разі прийняття цього законопроекту існує загроза руйнування системи соціального діалогу в Україні, що лежить в основі європейської соціальної моделі.

Десятки мільйонів членів профспілок в усьому світі солідарні з українським народом, працівниками та профспілками та підтримують їх у їхній законній боротьбі за свої базові права.

Ми наполегливо закликаємо Уряд України сісти за стіл переговорів з профспілками і знайти рішення проблем, якщо вони є, шляхом справжнього конструктивного діалогу.