ВИМОГИ ФПУ. Найбільша в Європі федерація профспілок занепокоєна проектом Закону «Про працю»

Європейська федерація профспілок громадського обслуговування - найбільша в Європі профспілкова федерація – закликає Президента, Уряд та Парламент України надати проект Закону «Про працю» для проведення консультацій із соціальними партнерами та громадського обговорення і лише після врахування пропозицій профспілок і трудящих винести його на розгляд Парламенту.

 

 

 

Проект звернення ЄФПГО до Президента України В. Зеленського

 

Проект

 

 

Шановний пане Президент!

 

Українські профспілки – членські організації ЄФПГО – повідомили нам, що Кабінет Міністрів України поспішно, непрозоро та кулуарно, не залучаючи соціальних партнерів, підготував проект закону «Про працю». Проект, про який нас інформують, має бути найближчим часом поданий до Парламенту. Кажуть, що цей документ, проект закону, планується прийняти за прискореною процедурою. Це не дозволить провести широкі та серйозні консультації, а також виключає діалог із профспілками.

За повідомленнями ЗМІ, проект закону дозволить застосовувати форми експлуатації праці трудящих, які мали місце у країнах, що розвиваються, на початку 21-го століття. У запропонованому вигляді Закон «Про працю» може стати одним із найворожіших для трудящих у світовій практиці трудового законодавства. Він призведе до соціального демпінгу та обмеження трудових прав трудящих. Україна, яка проголосила себе соціальною та демократичною державою, ризикує потрапити в «ринкову нішу» найбідніших країн. Проект Закону «Про працю» в українській пресі вже назвали рабським законом, оскільки він поверне трудящих у часи кріпацтва. Також ним передбачається  масове переведення працівників на контрактну форму. Це означає, що кожному доведеться домовлятися з роботодавцем про умови праці та заробітну плату самостійно, оскільки колективних угод більше не буде. Положення про звільнення працівників залишає працівників на милість роботодавця, оскільки в ньому сказано «з власної ініціативи роботодавця».

Зобов’язання, які Україна взяла на себе, ставши членом МОП та ратифікувавши Конвенції МОП, включаючи всі її основоположні Конвенції, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, не можуть бути знехтувані в угоду інвесторам та олігархічному капіталу.

Складається враження, що новий закон має на меті знищення ролі профспілок. Відповідно до перехідних положень проекту закону «Про працю»  через 6 місяців після його прийняття пропонується анулювати Закон «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності». Схоже, що нинішні  державні діячі, законодавці хочуть позбавити профспілки права на громадський контроль за дотриманням трудового законодавства. Роль профспілок та їх участь у формуванні державної політики у сфері трудових відносин, оплати праці та соціального захисту, що є останньою межею на шляху спекулятивного капіталу, зменшиться.

Ми не погоджуємося зі спробою партії абсолютної більшості одним махом скасувати дію законів та законодавчих актів колишнього СРСР та УРСР. Це позбавить трудящих правового та соціального захисту. Це полегшить шлях до приватизації, а Україні потрібні потужні державні служби та компанії для вирішення багатьох завдань, які несе євроінтеграція та кліматична криза.

Уряд ігнорує звернення та заяви профспілок. Він не бажає скористатися технічною допомогою МОП у реформуванні трудового та соціального законодавства. Результатом буде, як ми спостерігали в інших країнах, зростання соціальної нерівності, невдоволення та нестабільності. Це посилить міграцію кваліфікованих та інших категорій працівників з України.

Європейська федерація профспілок громадського  обслуговування - найбільша в Європі профспілкова федерація – закликає Президента, Уряд та Парламент України надати проект Закону «Про працю» для проведення консультацій із соціальними партнерами та громадського обговорення і лише після врахування пропозицій профспілок і трудящих винести його на розгляд Парламенту.

Ми пропонуємо Уряду України звернутися до Міжнародної організації праці з проханням про технічну допомогу у реформуванні трудового та соціального законодавства у чіткій відповідності до міжнародних стандартів. Це сприятиме врахуванню інтересів усіх сторін, адже міжнародні стандарти приймалися на тристоронній основі.

ЄФПГО буде ретельно стежити за реформуванням законодавства в Україні. Ми будемо надавати необхідну підтримку нашим членським організаціям та українським профспілкам. Очікуємо, що на початку 2020 року  Україну відвідає профспілкова місія МКП-ПЄРР, у якій ми візьмемо участь.

 

Департамент міжнародних зв’язків ФПУ, Прес-центр ФПУ