Центральний комітет  Профспілки нагадує про те, що у зв’язку із запровадженням в Україні міжнародного номеру банківського рахунку за стандартом IBAN,  змінено рахунок Професійної спілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення  України.

 

 

Інформація до відома

З 1 листопада в Україні діятиме міжнародний стандарт IBAN при переказі коштів у гривні та іноземних валютах

 

Що таке IBAN

Відповідно до постанови Національного банку України № 162 «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні», з 5 серпня банки почали відкривати клієнтам нові рахунки відповідно до вимог міжнародного стандарту IBAN. Чинні номери рахунків банки змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту, зберігаючи чинний номер аналітичного обліку.

Перш за все варто відзначити, що IBAN (з англійської – International Bank Account Number) – це крок на шляху до модернізації банківської системи та інституту надання фінансових послуг загалом. IBAN має на меті стандартизувати міжбанківські платежі на території Європейського Союзу.

Код IBAN по суті об’єднує у собі два реквізити – МФО банку та номер банківського рахунку, таким чином запроваджуючи новий, довший, банківський номер. Раніше в Україні номер складався з 14-ти символів, а код банку вказувався окремо. Проте об’єднання двох цифр в одному коді спростить  оформлення розрахункових документів.

За стандартом IBAN банківські рахунки відтепер складатимуться з 29-ти буквенно-цифрових символів (проте не перевищуючи 34 символи):

1-2 символи – буквенний код країни, де знаходиться банк отримувача;

3-4 символи – контрольне унікальне число IBAN для перевірки правдивості рахунку та захисту інформації від системних помилок;

5-10 – ідентифікаційний код МФО банку;

11-29 – безпосередньо номер рахунку клієнта банку.

Що значить «перехід на IBAN»? 

З 5 серпня клієнти українських фінустанов почали отримувати від своїх банків дані щодо зміни діючого рахунку за стандартом IBAN, аби мати час до 31 жовтня підготуватися до нової форми заповнення розрахункових документів. 

До 1 листопада банки повідомлятимуть контролюючі органи про зміну діючих рахунків клієнтів-суб’єктів господарювання за стандартом IBAN і подаватимуть до Пенсійного фонду та органів соціального захисту населення перелік рахунків за стандартом IBAN, аби синхронізувати систему.

У свою чергу Державна податкова служба з 1 жовтня 2019 року змінить номери рахунків Державної казначейської служби для сплати податків і зборів, перевівши їх на обслуговування відповідно до IBAN.

З 1 листопада у реквізиті розрахункового документа «Рахунок» клієнти мають вказувати номер рахунку платника/отримувача виключно за стандартом IBAN. А банки відкриватимуть рахунки (поточні та депозитні), рахунки умовного зберігання (ескроу) виключно за стандартом IBAN.

Так, з 1 листопада застосування IBAN стане обов’язковим для клієнтів усіх українських банків під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема під час транскордонних переказів. Тобто всі перекази як транскордонні, так і загальноукраїнські, з 1 листопада будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.

Варто пам’ятати, що зміна діючого номера рахунку за стандартом IBAN не потребує заміни старих рахунків новими, корегування положень договору (банківського рахунку/розрахунково-касового обслуговування/банківського вкладу), укладення нових договорів між банком і клієнтом та переоформлення довіреностей на розпорядження рахунками.

 

Головний бухгалтер ЦК Профспілки, Алла Савлюк