Економіст пояснив, що спровокує різкий стрибок інфляції в Україні
ЕКОНОМІКА 24 січня 2017
Юрій Буздуган економіст
У нормальній країні заробітна плата дійсно є джерелом інфляції. Але в Україні на сьогодні рівень зарплат низький, неабсолютний і відносний.
Про це в коментарі «Слову і Делу» розповів економіст Юрій Буздуган, аналізуючи заяву НБУ про те, що підвищення мінімальної зарплати призведе до зростання інфляції .
«Частка зарплат у ВВП настільки низька, що вона давно перестала бути джерелом інфляції. Основне джерело інфляції в Україні - виведення капіталу і надвисокі прибутки, що є другою формою виведення капіталу. Друге джерело інфляції і, ймовірно, найголовніший - падіння рівня виробництва. Точно так само і курс валют залежить не від іншої валюти , а від того, що виробляє країна. Це два джерела інфляції », - роз'яснює економіст.
Україна все менше виробляє, відповідно, і котирування гривні постійно будуть знижуватися. Інфляція буде, але джерелом її стане аж ніяк не мінімалка, а падіння виробництва і різні форми виведення капіталу.
«Нацбанк займається кредитно-фінансовою системою України. Частка провини НБУ є, але не основна. Жоден уряд за останні 20 років не займалося промисловістю, програмами збільшення рівня виробництва. Під приціл ставлять низькі податки, дерегуляцію, зовнішньоекономічну лібералізацію, приватизацію », - пояснює експерт.
При цьому, зазначив він, дані заходи важливі і потрібні, але їх слід проводити в перші п'ять років незалежності. «Цей етап вже давно пройдений. Наприклад, рівень приватизації державної власності в Україні становить близько 12%, в США - 20%, у Франції - 40% », - уточнив фахівець.
Замість того, щоб, наприклад, завод «Антонов» збільшив продажі літаків, зазначив експерт, уряд говорить про реформи і розвиває невиробничі галузі: СБУ, реформа прокуратури, поліції, створюються нові органи. Але наскільки саме це є ключовим для економіки?
В експертному середовищі не виключають, що через підвищення «мінімалки» збільшиться рівень безробіття, а уряд піде на штучну девальвацію . Нагадаємо, керівництво країни підвищило мінімальну зарплату у 2017 році до 3200 гривень на місяць. У минулому році прем'єр-міністр запевнив, що негативних економічних наслідків від підвищення «мінімалки» не буде.