Галузева Профспілка не залишається осторонь можливості сприяння стабільності, миру і безпеці в Україні.
Так, за пропозицією делегатів від України, зініційованою головою ЦК галузевої Профспілки Олексієм Романюком, членом делегації, на 9-му Конгресі Європейської Федерації профспілок громадського обслуговування (ЕФПОО) (травень п.р., м. Тулуза (Франція) було підтримано підготовлену Заяву про ситуацію і шляхи виходу з кризи в Україні, яку направлено урядам України, Росії, США, а також європейським установам і міжнародним організаціям, таким як ОБСЄ та ООН.
У своєму виступі Олексій Романюк, вітаючи делегатів Конгресу від усіх профспілок України, які є членами ЕФПОО, подякував за підтримку Заяви щодо України, за фінансову допомогу з відновлення зруйнованого Будинку профспілок у м. Києві.
Як реакція на цю Заяву від Голови ОБСЄ на ім’я Генерального секретаря ЄФПГО надійшов лист, в якому висловлено наміри ОБСЄ і в подальшому надавати допомогу Україні у стабілізації ситуації. Надаємо текст цього листа.
OSCE letter concerning Ukraine
Яну Віллему Гудріану
Генеральному секретарю
ЄФПГО
Шановний пане Гудріан!
Дякую за привернення уваги швейцарського головування в ОБСЄ до заяви Конгресу Європейської федерації профспілок громадського обслуговування щодо ситуації і шляхів виходу з кризи в Україні.
Організація з безпеки і співробітництва в Європі вже давно працює над вирішенням ситуації в Україні. У відповідь на кризу, яка виникла в останні місяці, ОБСЄ поступово нарощувала свої зусилля з надання допомоги Україні в стабілізації ситуації. 21 березня Постійна рада ОБСЄ прийняла рішення про створення Спеціальної моніторингової місії в Україні (СММ). Метою місії є сприяння стабільності, миру і безпеки в країні. Крім того, швейцарське головування в ОБСЄ надало підтримку у проведенні круглих столів національної єдності, організованих українською владою, через посла Вольфганга Ішіншера в якості представника голодування. Ми запропонували підтримку українському уряду для продовження цього процесу. А зовсім недавно я відправив досвідченого швейцарського дипломата посла Хайді Тальявіні до Києва, як представника швейцарського головування, в тристоронній контактній групі, яка також включає в себе представників України і Росії.
Швейцарське голодування в ОБСЄ дуже уважно відслідковує події в Україні. 3 травня в заяві для преси Голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, посол Ертугрул Апакан висловив співчуття з приводу загибелі людей у зв’язку з трагічними подіями в будівлі профспілок в Одесі. Він публічно закликав усі сторони проявити максимальну стриманість, уникати кровопролиття і вирішувати розбіжності мирним шляхом.
Компетентні українські органи влади розпочали розслідування інциденту.
9 травня Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Заньєр запропонував залучити незалежних експертів для надання допомоги в ході розслідування.
Дозвольте підтвердити, що ОБСЄ та Щвейцарія, що в ній головує, докладають зусилля для наведення мостів і сприяння діалогу з метою вирішення політичних проблем та викликів безпеки, з якими зіштовхується сьогодні Україна.
З повагою,
Дідьє Буркхальтер
Міністр закордонних справ Швейцарії
Голова ОБСЄ