Повідомляємо вам, що 27 березня закінчила свою роботу зустрічі Північно-Східного виборчого округу Європейської федерації Профспілок громадського обслуговування, яка проходила в м. Вільнюс (Литва). Як ми інформували вас раніше в її роботі взяв участь Голова ЦК Профспілки Олексій РОМАНЮК.
Як і планувалось учасники зустрічі розглянули надважливі питання щодо пріоритетів роботи та сучасних викликів для профспілкового руху.
Підвищений інтерес і жваве обговорення делегатів викликало питання щодо соціального діалогу, колективних переговорів та проблем, які виникають у профспілок з глобальними корпораціями. Виявилось, що ми маємо багато спільних проблем з нашими міжнародними партнерами, які потребують вивчення та визначення шляхів профспілкової боротьби щодо захисту прав людей праці у контексті цього питання. Також відбулося детальне обговорення фінансові питання, як основи діяльності профспілкового руху та міцного підґрунтя до виконання профспілкових завдань.
Другий день зустрічі був присвячений обміну інформацією про діяльність профспілкових органів в країнах, які входять до цього округу.
Зокрема, учасники висловили стурбованість щодо ігнорування владою вимог профспілок у Грузії і переслідування профспілкових лідерів, як вимушені майже перейти у підпілля після зміни влади в країні.
Також на зустрічі представників Європейської федерації профспілок державної служби (ЄПСУ) Північно-Східного округу у Вільнюсі було висловлено підтримку Сакартвело та естонським колегам, які стикаються з обмеженням прав працівників та профспілок в контексті політичних змін.
Учасники зустрічі обговорили особливості роботи профспілок країн ЄС. Підсумовуючи цю дискусію можна сказати: багато різних думок; до профспілок по-різному ставляться, міняються умови ведення соціального діалогу залежно від того хто приходить до влади. І наголосили, що найважче, коли у владні кабінети приходять праві сили!
Звичайно, що найбільша увага делегатів була прикута до України. Нашим партнерам цікава реальна ситуація в країні, стан ведення соціального діалогу, ставлення влади до профспілок тощо.
Варто зазначити, що думки з цього приводу у лідерів галузевих профспілок були неоднозначні. В деяких виступах озвучувались вже завчені наративи щодо відсутності соціального діалогу з вини влади та небажання українського уряду працювати з профспілками.
Зі свого боку, Голова ЦК Профспілки Олексій РОМАНЮК зазначив, що відсутність єдності та перекладання усіх проблем виключно на владу не сприяє вирішенню ситуації та рекомендував у воєнний важкий час ставитись з розумінням до існуючих проблем, допомагати органам влади, з повагою ставитися, зважати на труднощі і гідно оцінювати ту важку роботу, яку виконує влада у війні проти жорстокого ворога! А самим профспілкам очищатися від корупції і недостойних осіб в вищих виборних органах, оскільки саме цей чинник суттєво ускладнює процес соціального діалогу на найвищому рівні!
Користуючись нагодою у своєму виступі Олексій Романюк подякував усім колегам за допомогу та звернувся з проханням до присутніх передати цю подяку представникам владних структур країн присутніх на зустрічі і прохання не припиняти допомогу Україні, в тому числі і кошти від міжнародних профспілкових організацій дуже потрібні для допомоги українським спілчанам! Саме надання такої допомоги наразі є основним мотиваційним фактором до вступу у профспілки!
Тож засідання округу було плідним і конструктивним, і головне , що Україна мала змогу висловити свою позицію і бути почутою міжнародними партнерами в цей нелегкий для країни час. Будемо сподіватися на подальшу співпрацю та допомогу й підтримку від партнерів.
Учасники домовилися провести наступне засідання Округу у першому кварталі 2026 року в Грузії.
В матеріалі використані фото з офіційної сторінки EPSU у Facebook