Солідарні з Україною. Разом до Перемоги!
4-5 вересня у Ризі (Латвія) відбулося щорічне засідання Північно-Східного округу EPSU. Метою цього статутного заходу є координація спільної роботи в Окрузі, прикладного виконання Програми дій EPSU та Резолюцій, які були прийняті на Конгресі EPSU в Бухаресті в червні цього року, звіти про профспілкову діяльність у кожній окремо країні та низка інших питань.
Надважливою темою на цьому засіданні була Україна.
Наскрізним питанням заходу було питання війни в Україні, яка впливає на економічну та політичну ситуацію в країнах Округу. Всі країни Округу, зокрема країни Балтії та Польщі, починаючи з початку широкомасштабного вторгнення, надавали солідарну, фінансову допомогу українським членським організаціям та гуманітарну допомогу українським біженцям. Велика кількість керівників профспілок Балтії особисто прихистили в себе українців і продовжують допомагати переселенцям.
Учасники зустрічі запевнили українських представників у повній підтримці України та українських профспілок. Зокрема в заключній Заяві учасники підкреслили:
«Цілеспрямовані обстріли населення, рятувальників, медичних працівників та об’єктів цивільної інфраструктури, таких як лікарні, є воєнними злочинами відповідно до Женевських конвенцій. Нагадаємо, що Міжнародний суд ООН вимагав від росії «негайно припинити військові операції, які вона розпочала 24 лютого 2022 року на території України», а Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Путіна та інших осіб, обвинувачених у скоєнні воєнних злочинів.
Ці правові приписи мають бути дотримані, а країни Європейського Союзу та Організація Об’єднаних Націй повинні підтримати міжнародний правопорядок у цій та подібних справах.
Окружна зустріч нагадує про підтримку Інтернаціоналом громадського обслуговування (PSI) та EPSU, нещодавно виражену в Програмі дій, прийнятій на Конгресі EPSU в Бухаресті, яка закликає до миру, безпеки, демократії, рівності прав і свобод.
Резолюція Європейської конфедерації профспілок (ЄКП) «Забезпечення безпеки: необхідний новий імпульс для досягнення миру» пропонує шлях до досягнення миру в Європі та інших країнах, нагадуючи про Філадельфійську декларацію Міжнародної організації праці 1944 року, в якій зазначено, що «тривалий мир може бути встановлений лише тоді, коли він базується на соціальній справедливості».
Учасники запевнили українську делегацію, що солідарна допомога буде продовжена, а роль профспілок України, які захищають права працівників під час війни та працюють над інтеграційними процесами в ЄС, має бути посилена.