ЦК Профспілки неодноразово ініціював встановлення справедливих умов соціального захисту для працівників, які постраждали і зазнали ушкодження здоров’я та сімей загиблих внаслідок бойових дій під час виконання ними службових обов’язків. Аналогічні пропозиції надходили і від інших галузевих профспілок.
У лютому 2024 року на рівні ФПУ було створено робочу групу з метою напрацювання пропозицій щодо внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». І такі пропозиції були оперативно підготовані.
Президія ФПУ 27.03.2024 року схвалила пропозиції робочої групи та звернулася до народних депутатів з прохання виступити ініціаторами і офіційно внести зазначений законопроєкт на розгляд Верховної ради України.
04 червня 2024 року Голова ЦК Профспілки Олексій Романюк взяв участь у робочій зустрічі керівництва ФПУ, галузевих профспілок дотичних до критичної інфраструктури з Олександром Качурою, народним депутатом від партії «Слуга народу», заступником голови Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
На зустрічі сторони обговорили питання необхідності внесення змін до згаданого Закону з метою забезпечення соціального захисту працівників підприємств, організацій, установ, які постраждали і зазнали ушкодження здоров’я, стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій під час виконання ними трудових обов’язків, а також сімей загиблих за аналогічних обставин працівників, формування в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Всі мали змогу висловитись, внести конструктивні пропозиції та довести до присутніх свою позицію.
Олексій Романюк звертаючись до присутніх наголосив, що діючі нині умови соціального захисту працівників, що зазнали ушкоджень здоров’я внаслідок бойових дій під час виконання ними трудових обов’язків, перебувають на невиправдано низькому рівні, не дають змоги забезпечити належне лікування, відновлення втраченого здоров’я і працездатності, а це вкрай важливо для людей, на плечах яких лежить забезпечення життєдіяльності країни та відновлення об’єктів, зруйнованих рашистами.
Такі умови явно несправедливі відносно цієї категорії громадян, які добровільно, свідомо продовжували виконувати свої трудові обов’язки в завідомо небезпечних для життя і здоров’я обставинах в умовах воєнного стану, водночас як інші категорії громадян, охоплені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», перебували в аналогічних обставинах і забезпечені передбаченими цим Законом більш вагомими гарантіями соціального захисту. Він також підтримав запропонований законопроєкт, наголосивши на необхідності залучення міжнародних партнерів таких як Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку для фінансування запровадження запропонованих норм, що дало б можливість суттєво зменшити навантаження на бюджет країни в умовах війни і тотального бюджетного дефіциту.
Підбиваючи підсумки зустрічі, сторони домовилися розширити коло народних депутатів, які могли б долучитися до підтримки зазначеного законопроєкту, зокрема Олексій Романюк запропонував зі свого боку залучити до вирішення цього питання народного депутата України, першого заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексія Кучеренка, з яким Профспілка уклала Меморандум про співпрацю.
Сподіваємось, що цей законопроєкт буде винесено на розгляд Верховної Ради України найближчим часом та підтриманий народними обранцями, і працівники галузі отримають певний статус та всебічний соціальний захист від держави.