ПФУ відреагував на звернення про надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах працівникам, які під час воєнного стану не виходять на роботу з нез'ясованих причин. Висновки містить лист ПФУ 30.03.2023 р. № 12195-15368/У-03/8-2800/23.
Право на допомогу по тимчасовій непрацездатності мають виключно застраховані особи.
Тож для отримання права на зазначену допомогу працівнику необхідно набути статус "застрахованої особи" в місяці настання страхового випадку шляхом сплати за нього роботодавцем ЄСВ в строки та розмірах, визначених чинним законодавством.
А на період, коли працівник не виходив на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов'язаних з ними обставин і за нього роботодавцем не сплачувався ЄСВ, він втрачає статус "застрахованої особи" і у випадку хвороби в цей період не набуває права на допомогу по тимчасовій непрацездатності з шостого дня непрацездатності.
Що стосується надання допомоги по вагітності та пологах, то її надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
При наданні застрахованій особі відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв'язку з навчанням, творчої відпустки допомогу по вагітності та пологах надають з дня виникнення права на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.