15 вересня 2022 року відбулося засідання пленуму, яке пройшло у змішаному режимі.

На початку засідання Олексій Романюк привітав всіх учасників, подякував за присутність та представив Ларису Ровчак - керівника департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями ФПУ, яка була запрошена бути присутньою на пленумі.

Він зауважив що у зв’язку з форс-мажорними обставинами - повномасштабною війною, розв’язаною росією проти України, нинішнє  засідання IV-го пленуму ми змушені були перенести з березня поточного року  на вересень.

Роботу розпочали з прослуховування Гімну України та вшанування всіх загиблих і потерпілих від рашистської навали, зокрема і членів Профспілки, які віддали  своє  життя  за  незалежність  України, збереження її суверенітету, демократії та свободи усіх країн Європи:

Крощука Андрія, Волинська обл.; Собка Павла, Черкаська обл.; Рудяка Тимофія, Смаглюка Анатолія, Київська обл.; Руденка Анатолія, Чернігівська обл.; Супрунова Євгена, Дегтяра Володимира, Федоренка Івана, Сулиму Олега, Дніпропетровська обл.; Яцишина Степана, Гірного Володимира, Ярину Романа, Львівська обл.; Чипенка Олександра, Стебельського Сергія, Пойду Олександра,  Полтавська обл.; Карася Віталія Сумська обл.

Далі Пленум обрав робочі органи та визначився з питаннями щодо порядку денного і регламенту роботи пленуму, відповідно до якого до слова було запрошено Миколу Шафінського - голову Мандатної комісії, який доповів «Про зміни в складі ЦК Профспілки».

     

Наступне питання порядку денного «Про виклики і завдання організацій Профспілки щодо сприяння сталій роботі галузевих підприємств та забезпечення трудових  прав працівників в умовах воєнного стану в Україні» доповідав Голова ЦК Профспілки Олексій Романюк.

   У своїй доповіді він наголосив, що повномасштабна жорстока війна розпочата рф 24 лютого цього       року   проти суверенної і незалежної України докорінно змінила плани та задуми усіх без винятку      громадян   нашої держави,  суб’єктів господарювання та профспілок. Разом з тим всі без виключення   гілки влади   активно включилися в роботу  по підтримці ЗСУ,  постраждалих громадян та  боротьбі з   наслідками   війни.

 Уряд, наші соціальні партнери  – Мінрегіон і Мінінфраструктури, місцеві органи влади, керівники і   працівники галузевих підприємств,  наразі докладають максимум зусиль для відновлення життєво   необхідних послуг для населення,   звільнених від окупантів міст і селищ.

 «Серйозних пошкоджень і руйнувань зазнали наші підприємства теплового, водопровідно-  каналізаційного господарства, благоустрою та міського електротранспорту в регіонах   активних   бойових дій, насамперед в Донецькій, Луганській, Харківській, Київській, Чернігівській,   Сумській,   Херсонській, Миколаївській, Запорізькій областях.  В Маріуполі вщент зруйновані усі   наші галузеві   підприємства. Рашистські прильоти заподіяли також  значних  збитків   комунальній інфраструктурі   ряду населених пунктів Дніпропетровської, Полтавської,   Житомирської та інших областей.   Варто   відзначити, що наші працівники досить оперативно   усували ці пошкодження, ремонтували інженерні   мережі  та відновлювали роботу підприємств   в цілому. Більшість працівників залишилися на своїх   робочих місцях і ризикуючи не рідко власним   життям забезпечують роботу тепло, водопостачання,   вивіз побутових відходів, прибирання   вулиць і прибудинкових територій, перевезення пасажирів тощо», - сказав Олексій Романюк.

Також доповідач зауважив, що значною проблемою наразі є економічний стан суб’єктів господарювання, адже  внутрішні резерви багатьох галузевих підприємств за період війни  вичерпалися. Галузь потребує посиленої уваги,  фінансової та технічної підтримки, зокрема й на міжнародному рівні. І така допомога щоденно надходить до України.

Олексій Романюк окремо зупинився на основних завданнях, на роботі виборних органів Профспілки, які з перших днів війни активно долучилися до підтримки Збройних сил України та сил територіальної оборони і наголосив, що головним нашим завданням в умовах воєнного стану є сприяння безперебійній роботі галузевих підприємств та посилення профілактичної роботи і контролю за безпекою працівників при виконанні ними виробничих завдань на об’єктах критичної інфраструктури та збереження їх  життя. Він зауважив, що з перших днів війни і до тепер організаційну  і координуючу роль щодо надання допомоги ЗСУ і територіальної оборони взяли на себе обласні комітети Профспілки, завдяки яким практично усі обласні організації вишукали можливості та перерахували на допомогу нашим доблесним захисникам; налагоджена гуманітарна робота; створений волонтерський рух. І галузеві підприємства активно долучаються до допомоги армії та колегам з де окупованих територій.

Далі в доповіді були озвучені питання щодо міжнародної профспілкової підтримки та спільні проєкти щодо співробітництва з Об’єднаною Федерацією робітників Данії -3F.

«Звісно, за будь-якої ситуації, пріоритетним завданням виборних профспілкових органів завжди є – вирішення  соціально-економічних питань та захист трудових прав спілчан. І війна не стала виключенням з цього правила. Ми не відмовилися від своїх статутних завдань, а лише стали згуртованішими, дисциплінованими  та цілеспрямованими» - сказав Олексій Романюк.

Доповідач відмітив активізацію правової роботи  в умовах воєнного стану більшості обкомів Профспілки, і необхідності посилення цього напрямку роботи, оскільки правова обізнаність, юридична підтримка спілчан у цей непростий час має дуже велике значення щодо захисту їх трудових прав інтересів та мотивації до вступу в нашу організацію  неохоплених профчленством  працівників.

Також він окремо зупинився на питанні щодо делегування ФПУ вирішення низки нагальних і загальних для усіх галузевих профспілок. Зокрема про  внесення до органів влади пропозицій щодо визначення джерел фінансування для прискореного відновлення об’єктів критичної інфраструктури, житлово-комунальних служб, які щоденно надають населенню життєво необхідні послуги; розробки і затвердження порядку, нарахування та виплат працівникам і підприємствам компенсацій за завдані у зв’язку  з збройним нападом росії збитки, які мають  бути пред’явлені до відшкодування країною-агресором  після перемоги;  напрацювання законопроєкту про державну допомогу та пільги особам, які постраждали під час війни при виконанні завдань з забезпечення безперебійного функціонування комунальної, енергетичної  та транспортної інфраструктури, на кшталт закону про ліквідаторів чорнобильців; а також надання державних  преференцій та підтримки закладам оздоровлення і відпочинку, які розміщують у себе внутрішньо переміщених осіб.

Окремо виступаючий зупинився на питаннях посилення інформаційної роботи та фінансової дисципліни у Профспілці.

Закінчуючи доповідь, Олексій Романюк підкреслив, що розв’язана росією війна завдала Україні мільярдних збитків, людям – нелюдських страждань, вона зруйнувала та змінила наші плани, але не змінила українців, не змінила нас, а лише згуртувала нас, зміцнила наш дух, нашу жагу до життя,  до свободи, демократії, добра і справедливості. 

 «Ми не знаємо коли закінчиться ця війна, але віримо в нашу Перемогу, бо за нами увесь цивілізований світ і за нами правда, яка обов’язково переможе зло», - сказав Олексій Романюк.

 Учасники перейшли до обговорення доповіді.До присутніх звернулася Анастасія Демідова – голова Дніпропетровської обласної організації Профспілки, яка розповіла про роботу профорганізації в умовах війни. Як змінилися  пріоритети в роботі під час воєнного стану; про виклики, проблеми  і досягнення сьогодення.

Окремо зупинившись на фінансових питаннях, підсумовуючи  які наголосила: «Нема грошей – нема первинки» та питаннях охорони праці, які навіть у воєнний час повинні бути на першому плані.  Дуже багато працівників галузі знаходяться на передовій, є загиблі і поранені,  тому на робочому місці працівники повинні почувати себе безпечно.

Велику увагу приділяємо також  дитячим оздоровчим закладам, в одному з них ми почали роботи з побудови укриття.

Продовжуємо працювати над перспективним планом роботи. Провели пленум. Проводимо регулярно  президії. Продовжуємо навчання профспілкового активу. Ми постійно на зв’язку з колективами, що сприяє мотивації профспілкового членства.

Велика увага приділяється  економічному, соціальному захисту працівників та правовій  роботі.

Значне місце в нашій роботі займає волонтерська діяльність і робота з внутрішньо переміщеними особами, особливо хочу відмітити і подякувати всім  профспілковцям галузевих підприємств за їх внесок у цей напрямок нашої діяльності.

Доповідачка  наголосила також, що окремі голови профкомів не чекаючи повісток з власної ініціативи пішли захищати нашу країну.

Завершуючи доповідь Анастасія Демідова  сказала: «Ми чітко знаємо свої завдання. Захищати кожне підприємство, кожну профорганізацію, кожного члена Профспілки. Це було актуально і в мирний час, а в умовах воєнного стану – це стратегічний обов’язок кожного профспілкового працівника» , - і  побажала наступний пленум провести в нашому Криму, оскільки разом ми сила і єдність.

 Наступним перед учасниками пленуму виступив Олег Підскоцький - член Хмельницького обласного комітету Профспілки, начальник служби охорони праці КП «Міськтепловоденергія» м. Кам'янець-Подільський, який розпочав свій виступ вітанням  і висловив глибоку повагу  колегам із Харківської, Чернігівської, Сумської, Запорізької, Дніпропетровської, Донецької та інших областей, які героїчно працюють в умовах активних бойових дій, заявивши що вони є для нас всіх прикладом мужності та незламності.

Також доповідач розповів про роботу КП «Міськтепловоденергія», як вони адаптували свою діяльність  до вимог війни. Він наголосив, що  на сьогодні профспілка очолює волонтерський рух, спілчани приймають переселенців, зібрали і перерахували кошти на закупку медикаментів, спілчани за свою зарплату придбали і відправили на передову два позашляховики та повністю екіпірували працівників підприємства, які  воюють за рідну землю.

За свою роботу профспілка отримала 2 подяки від військових частин.

«Крім того, ми не забуваємо і про наші основні напрямки роботи, оскільки ворог завдає удари саме по об’єктах критичної інфраструктури.  І ми повинні бути готові до різних ситуацій», - сказав Олег Підскоцький

Завершуючи свій виступ, доповідач запропонував придбати від Профспілки дрон для ЗСУ.

 

 Далі до слова був запрошений Ігор Гайдар - голова первинної організації Профспілки ЛКП «Львівелектротранс», який розповів про роботу профспілки та підприємства під час війни. Він сказав, що основним завданням для них стало налагодження гуманітарної роботи в місті, яке стало гуманітарним хабом та прихистком для багатьох українців.

Підприємство спільно з волонтерами займається виготовленням «протитанкових їжаків», ремонтом автомобілів, виконує замовлення на «буржуйки» для укриттів. Працівники активно працюють кожен на своєму  фронті.

«Сьогодні саме профспілка об’єднала наших працівників, стала рушійною силою на шляху до досягнення спільної мети», - сказав Ігор Гайдар.

Також доповідач зазначив, що в перші тижні війни їм надійшло запрошення взяти участь у «Міжнародному трамвайному чемпіонаті» (м. Лейпциг), попри всі труднощі  та сумніви щодо доцільності такого заходу,  команда підприємства  взяла участь і посіла призові місця привернувши  увагу до війни в Україні.

Завершив доповідач сподіванням, що в найближчому майбутньому буде підписана нова Галузева  Угода, яка гарантує покращення умов оплати праці працівникам підприємства та подякував всім колегам та партнерам за єдність.

 

Лариса Успенська, голова Харківської обласної організації Профспілки розпочала свій виступ з подяки ЦК Профспілки, який найпершим надав фінансову допомогу організації та висловила щиру вдячність і глибоку повагу до всіх колег, які не залишились байдужими до проблем Харківщини і підготувала Подяки Івану Зелінському (Голові Закарпатської обласної організації Профспілки), Богдану Козло  (Голові Львівської обласної організації Профспілки),  Уляні Стрілець (Голові Рівненської обласної організації Профспілки) та, Миколі Шафінськом (Голові Хмельницької) обласної організації Профспілки.

«Війна довела, що Профспілка не тільки має право на існування. Профспілки – просто необхідні. Сподіваюсь, що після перемоги ми відновимо потужний профспілковий рух» - сказала Лариса Геннадіївна.

У своєму виступі доповідачка розповіла про проблеми з якими стикнулась обласна організація під час воєнної агресії росії та  про роботу, яку вони наразі проводять  в цих надскладних умовах.  Окрім виконання статутних завдань, звичайно додалися і не притаманні профспілці завдання – гуманітарна робота, волонтерська робота, пошук міжнародних фінансових донорів.

Вона наголосила, що працівники підприємств галузі продовжують героїчну працю  під постійними ракетними обстрілами та поділилася планами на майбутнє висловивши сподівання, що Будинок Праці у Харкові відбудується  в найближчому майбутньому і вся Україна відродиться і розквітне.

 

 Наступною головуючий до слова запросив голову Донецької обласної організації Профспілки Ірину Очеретько, яка нагадала присутнім, що на території Донецької області ведуться активні бойові дії, частина територій окуповано. За час війни захоплено пошкоджено десятки галузевих підприємств, більшість підприємств знаходиться в простої...  Але підприємства незважаючи ні на що знаходять ресурси і допомагають містянам.

Все це негативно позначається на фінансовому стану підприємств та на надходженні профспілкових внесків.

Разом з тим, профспілки Донеччини не залишаються осторонь, більшість працівників наших підприємств  взяли  зброю до рук і боронять Україну або долучилися до волонтерства. Також ми продовжуємо роботу щодо виконання статутних завдань, зокрема і роз’яснення щодо змін законодавства про працю в умовах воєнного часу.

"Попри значні фінансові труднощі, ми долучилися до підтримки ЗСУ, надання  благодійної і гуманітарної допомоги постраждалим від агресії росії", зазначила вона.

Високу організованість та героїзм працівників підприємств галузі відзначив Президент України, Кабінет Міністрів України, голови військових адміністрацій та мери міст. В період війни отримали  високі державні нагороди 17 працівників наших підприємств.

Завершуючи виступ, доповідач висловила вдячні всім за допомогу та віру у Перемогу України.

  «Дійсно війна росії проти Україна призвела і продовжує призводить до величезних збитків в економіці України» -  з таких слів розпочала свій виступ Лариса Ровчак - керівник департаменту профспілкового руху та зв’язків з громадськими організаціями ФПУ.  Вона наголосила що в цих умовах ФПУ зайнялася роботою щодо надання допомоги вимушено переселеним особам, які постраждали внаслідок військової агресії  з цією метою вже в березні поточного року  був створений і розпочав свою роботу Гуманітарний штаб ФПУ.

Були заключні дві масштабні грантові угоди, кошти від яких гарантовано надійдуть саме  на допомогу вимушено переселеним особам, які знаходяться в санаторно-курортних об’єктах ФПУ (сьогодні функціонує 16 таких об’єктів).

Крім того, Гуманітарним штабом проводиться велика робота по отриманню  та розподіленню гуманітарної допомоги (речей та харчових наборів). ФПУ продовжує пошук донорів та фінансових можливостей для того щоб і надалі надавати таку допомогу.

Також доповідачка зазначити що змінилася та ускладнилася і робота профспілкових організацій в умовах війни, тому цим питанням приділялася значна увага на засіданнях Президії ФПУ та приймалися відповідні рішення для налаштування роботи в сучасних умовах.

Пріоритетним напрямком роботи ФПУ залишається боротьба проти  постійних намагань лібералізації трудового законодавства, які не припиняються і під час війни.

«Ми маємо навчитися жити і працювати в тих умовах, які сьогодні є в Україні. Війна закінчиться і треба буде далі жити… створювати нові профспілкові організації  і зміцнювати існуючі. І роботу задля майбутнього профспілкового руху ми розпочали вже сьогодні», - сказала вона.

 Закінчивши обговорення, учасники пленуму перейшли до розгляду інших питань порядку денного, зокрема були розглянуті наступні питання:

  • Про затвердження Регламенту Президії ЦК Профспілки.
  • Про затвердження Регламенту Пленуму  ЦК Профспілки.
  • Звіт про роботу Президії ЦК Профспілки за період після ІІІ -го пленуму.
  • Про виконання бюджету ЦК Профспілки за 2021 рік та затвердження бюджету на 2022 рік.

 

 

Усі питання порядку денного  IV-го пленуму ЦК Профспілки  розглянуті і  по ним були прийняті рішення.

 На завершення засідання Голова ЦК Профспілки Олексій Романюк вручив нагороду ФПУ Миколі Шафінському: «Заслужений працівник профспілок України» у зв’язку з 65-річчям від дня народження.

Також Голова ЦК Профспілки подякував усім за плідну роботу, і наголосив, що це було складне засідання, оскільки йде війна, протягом  засідання в декількох областях лунали повітряні тривоги і навіть вибухи… Навіть під час оголошення  про закриття пленуму у Києві  пролунав сигнал «Повітряна тривога».

«Але наша сила в єдності і перемога буде за нами», - сказав Олексій Романюк.