Після набуття чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" № 2352 - які ж зараз можна надати відпустки без збереження працівнику і на яких умовах.
1. «Карантинна відпустка».
Згідно ч. 3 ст. 26 ЗУ «Про відпустки» на період коронавірусного карантину працівнику надається відпустка без збереження будь-якої тривалості і обмеження тільки одне – останній день карантину. На сьогодні карантин триває по 31.08.2022, але його, ймовірно, продовжать, тому і відпустку можна буде надавати і далі.
Надається така відпустка за згодою сторін, тобто роботодавець може відмовити працівнику у її наданні.
2. «Воєнна відпустка». Згідно ч. 3 ст. 12 ЗУ № 2136 на період воєнного стану працівнику надається відпустка без збереження будь-якої тривалості і обмеження тільки одне – останній день воєнного стану. На сьогодні він триває по 05:30 23.08.2022, тому надати відпустку без збереження можна по 22.08.2022 включно. Сподіваюсь, воєнний стан не продовжиться, але якщо це станеться, така відпустка буде надаватись і далі.
Надається така відпустка за згодою сторін, тобто роботодавець може відмовити працівнику у її наданні.
3. «Відпустка переселенцю». Згідно ч. 4 ст. 12 ЗУ № 2136 (нова норма, внесена Законом № 2352) у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів.
Надається така відпустка обов’язково, тому роботодавець НЕ може відмовити працівнику у її наданні.
Така відпустка обмежена 19.07.2022 р. (початок) і 22.08.2022 (закінчення), але може бути продовжена разом з продовженням воєнного стану.
Скільки б не тривав воєнний стан, така відпустка не може тривати більше 90 календарних днів поспіль.
4. «Стандартна обов'язкова відпустка». Згідно ст. 25 ЗУ «Про відпустки» відпустка без збереження зарплати надається в обов’язковому порядку певним категоріям працівників і її тривалість залежить від цієї категорії: одинока матір (батько), особа з інвалідністю, учасникам війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, пенсіонерам та багато інших.
Надається така відпустка обов’язково, тому роботодавець НЕ може відмовити працівнику у її наданні.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Перебування у відпустках 1, 2 та 4 зараховується у стаж для щорічної (оплачуваної) відпустки, а от перебування у відпустці 3 НЕ зараховується.
На усі 4 види відпусток ОБОВ’ЯЗКОВО потрібна заява і наказ!
Роботодавець НЕ МОЖЕ бути ініціатором жодної з 4 видів відпусток!
Усі 4 види відпусток потрібно зазначати у гр. 13 Д1 Податкового розрахунку – кількість календарних днів.
Якщо працівник перебуває весь місяць у відпустці без збереження (усі календарні дні або усі робочі дні) і зарплати через це немає, ЄСВ за такого працівника не сплачується і страховий стаж втрачається.
Усі 4 види відпусток при розрахунку середньої зарплати для лікарняних, відпускних, відряджень тощо віднімаються від кількості календарних днів у розрахунковому періоді.