На сьогоднішній день питання розірвання трудових відносин регулюється не тільки Кодексом законів про працю України, а і іншими спеціалізованими нормативними актами, які є чинними на період тривалості воєнного стану.
Так, зокрема, Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", який набув чинності 24 березня 2022 року, встановлено додаткові підстави для розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця, зазначає Анастасія Шевченко, керівник юридичного напрямку, ЛІГА:ЗАКОН
У випадку, якщо внаслідок бойових дій підприємство повністю зруйновано, знищено його майно, виробничі потужності та документацію, роботодавець має право звільнити працівника (тобто розірвати трудову угоду). Про таке звільнення працівника необхідно попередити не пізніше, ніж за 10 днів до такого звільнення. Також працівнику виплачується допомога в розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Якщо підприємство розташоване в районах бойових дій і є загроза для життя і здоров’я людей, працівник може розірвати трудовий договір за власним бажанням без двотижневого відпрацювання за статтею 38 КЗпП.
Нагадаємо, що такі умови спрощеного розірвання трудових договорів діють виключно впродовж воєнного стану. Після скасування воєнного стану він втратить свою чинність.
Можливості розірвання трудового договору в судовому порядку наразі залишилися ті ж самі, що і в довоєнний період. Так, у випадку якщо підприємство ліквідовано — працівник може звернутись до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Це питання регулюється статтею 293 Цивільно-процесуального кодексу України.