Соціальний діалог є пріоритетною і домінантною формою розв’язання складних соціально-економічних проблем, а також передумовою стабільності розвитку підприємств та забезпечення гідного рівня оплати праці працівників. Важлива складова соціального партнерства - це договірне регулювання, яке впроваджується в життя через систему угод, колективних договорів і є загальновизнаним базовим інструментом регулювання трудових відносин, забезпечення прав кожного працівника та трудового колективу, а також закріплення балансу
інтересів сторін соціальних партнерів. Головним документом, що регулює трудові, соціальні та економічні відносини в житлово-комунальній сфері є галузева угода, яку ЦК Профспілки укладає з центральним органом влади та об'єднанням роботодавців. Галузева угода встановлює мінімальні та обов'язкові для дотримання на локальному рівні норми щодо умов та оплати праці, різні пільги для жінок, молоді, ветеранів та інші соціальні гарантії.В останні роки профспілкова сторона добилася значного покращення галузевої угоди, перевівши найважливіші їх положення з розряду рекомендаційних до норм прямої дії, тобто обов'язкові для виконання всіма роботодавцями, на кого ця угода поширюється.Завдяки нормам і підвищуючим коефіцієнтам з оплати праці галузевої угоди, що нині діє, працівники отримують додатково щомісяця 60 - 80 відсотків своїх ставок або окладів.
Окрім того, завдяки наполегливості галузевої Профспілки, Постановою КМУ від 03.04.2019 №291, внесені зміни до Порядку формування тарифів на комунальні послуги. Цим Порядком передбачено, що кошти, які відраховуються первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу включаються до складу операційних витрат.
Проте, регуляторними органами не все враховується при затвердженні тарифів.
Тому, на сьогодні, для підприємств галузі дуже важлива всебічна підтримка та допомога з боку Профспілки у вирішенні зазначених питань.
Прикладом такої роботи може слугувати досвід Дніпропетровської обласної організації Профспілки.
Так, на запит КП «Дніпровський водоканал» ДМР обласним комітетом Профспілки і Центральним комітетом Профспілки були направлені листи до НКРЕКП щодо підтримки їх розрахунків, особливо в частині застосування запланованої середньомісячної заробітної плати 1-го працівника та врахування в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2022 рік фонду оплати праці, який був розрахований з урахуванням норм, встановлених чинним законодавством України, Галузевої угоди, колективним договором підприємства. Застосування вищевикладених норм дасть змогу зберегти на підприємстві наявний професійний склад робітників основного виробництва, забезпечивши якісне, безперебійне надання послуг мешканцям регіону.
При розгляді цього питання НКРЕКП врахувала більшість наданих підприємством розрахунків, листи профспілкових органів та погодила розмір заробітної плати, згідно наданих підприємством розрахунків.
Надавалась практична допомога обкомом Профспілки також КПДОР «Жовтоводський водоканал» при затвердженні тарифів на його послуги міськвиконкомом.
У відповідь на звернення керівництва і профкомому цього підприємства, були направлені листи до голови Дніпропетровської обласної Ради, голови постійної комісії з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства облради з проханням затвердження наданих розрахунків тарифу. Представники обкому Профспілки брали участь в засіданнях постійної комісії, де розглядалися питання цих розрахунків. Результатом спільних зусиль стало те, що вони були затверджені з урахуванням майже всіх складових тарифу підприємства.
Аналогічні листи підтримки надавались і іншим підприємствам галузі за їхніми зверненнями.
Враховуючи актуальність і важливість цього питання для підприємств галузі, обласний комітет постійно здійснює моніторинг і аналіз поточної ситуації та продовжує роботу у цьому напрямку.