Уряд запевняє, що Меморандум щодо стабільного проходження опалювального сезону виконується

НАК «Нафтогаз» та органи місцевого самоврядування продовжують укладати договори на закупівлю природного газу відповідно до Меморандуму  про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. 

 Про це розповів Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час «Години запитань до Уряду» у Верховній Раді.

 «Всі угоди з НАК «Нафтогаз» укладаються, як це прописано в Меморандумі з органами місцевого самоврядування. На сьогодні з восьми тисяч верифікованих бюджетних установ вже більша частина пройшли відповідні процедури в системі закупівель Prozorro та уклали договори. Окрім цього, газ і тепло постачаються безперервно. Урядом прийняті відповідні рішення про неможливість припинення постачання газу для ТКЕ, для бюджетних і комунальних установ, які мають власні котельні», — зазначив очільник Уряду.

Денис Шмигаль нагадав, що вчасне забезпечення громад теплом лежить у сфері відповідальності органів місцевого самоврядування.

Своєю чергою, на минулому тижні, представники теплопостачальних підприємств заявили, що замість обіцяної керівництвом держави компенсації в тарифах за минулий опалювальний сезон та достатніх обсягів газу для потреб населення, тепловики зіштовхнулися з масовими перевірками та дефіцитом газу, а місцеві бюджети — з гострою потребою дофінансування теплопостачання.

Протистояння у трикутнику «влада — Нафтогаз — ТКЕ», яке розпочалось навесні цього року після скасовування ПСО (покладання спеціальних зобов’язань) та впровадження ринкових цін на газ, загострилось вже на початку опалювального сезону через невиконання з боку влади досягнутих домовленостей за Меморандумом, підписаним 30 вересня.

Лімітів «дешевого» газу для потреб населення, які отримали теплокомуненерго в угодах від торгового газового посередника НАК «Нафтогаз України» — ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» — виявилось недостатньо вже у жовтні, коли тепловики розпочали опалювальний сезон у містах з централізованим опаленням. 

Обсяги природного газу теплопостачальним підприємствам визначались за середнім споживанням в попередні три роки без урахування температури поточного опалювального сезону.

Але, обсяги газу, що перевищують встановлений ліміт, НАК «Нафтогаз України» зобов’язує підприємства ТКЕ закуповувати за ринковими цінами (25 грн/1 куб.м у жовтні). В результаті, через некоректне лімітування обсягів газу міський бюджет Маріуполя повинен дофінансувати закупівлю газу додатково на 25 млн грн, Старокостянтинова — на 4,5 млн грн. Аналогічна ситуація в Івано-Франківську, Львові та інших українських містах, а також з опаленням бюджетних установ, які споживають природний газ через індивідуальні котельні.

Суттєво поглиблює кризу в теплопостачанні відсутність механізму державної підтримки територіальних громад, індекс податкоспроможності яких менше або дорівнює 0,9. Згідно з Меморандумом, підтримка таких місцевих громад мала запрацювати в четвертому кварталі поточного року. Однак станом на сьогодні органи місцевого самоврядування не мають ні механізму, ні будь-якої інформації щодо виконання Урядом цієї обіцянки.

 

Україна комунальна