Законів, що фундаментально змінюють правила гри на житлово-комунальному ринку, Верховна Рада не приймала вже три роки. Останнім був закон № 2479-VI «Про держрегулювання у сфері комунальних послуг», прийнятий парламентом у червні 2010 року. На виконання його норм був створений галузевий регулятор - Нацкомпослуг, - а тарифи на централізоване водопостачання, водовідведення, виробництво, транспортування та постачання теплової енергії знайшли нового «господаря».
У березні поточного року група нардепів фракції ВО «Батьківщина» на чолі з її лідером Арсенієм Яценюком зареєстрували законопроект № 2440 «Про ринок житлово-комунальних послуг». Документ орієнтований на радикальну зміну механізмів роботи у сфері надання житлово-комунальних послуг (ЖКП) жителям окремих будинків або комплексів будівель, в тому числі, послуг з управління будинками і утримання будинків та прибудинкових територій.
Розробники нового документа позначили дев'ять цілей, на реалізацію яких він спрямований. Основними є розмежування функцій управління і держрегулювання на ринку ЖКГ, створення нових механізмів залучення бюджетних та позабюджетних коштів та забезпечення участі громадськості у діяльності Нацкомпослуг. Але, по суті, ключових нововведень проектом вноситься всього п'ять:
1.Передбачається, що комунальним багатоквартирним фондом, в якому не створені об'єднання співвласників або житлові кооперативи, будуть керувати професійні компанії, так звані, управдоми.
2. Усі повноваження з тарифного регулювання запропоновано передати Нацкомпослуг.
3. Проектом заборонено встановлювати тарифи нижче економічно обгрунтованого рівня, тобто, які не покривають витрати на виробництво і постачання послуг.
4. Документом пропонується закріпити обов'язкові нарахування всіх сплачених за спожиті послуги коштів виключно на спецрахунки в уповноваженому банку.
5. Проектом вводиться обов'язкове страхування майна та відповідальності житлово-комунальних підприємств, а також запроваджується Фонд розвитку житлово-комунального господарства, наповнювати який в тому числі будуть самі ж мешканці квартир.
На думку авторів законопроекту їх ініціатива дозволить вивести галузь ЖКГ із системної кризи.
Заслуговує уваги і норма проекту про зміну порядку формування членів Нацкомпослуг. Зараз 7 членів Комісії, включаючи голову, призначаються Президентом. Проектом планується ввести восьмого представника. При цьому встановлюється квота з 4 місць для Асоціації міст України, а голову запропоновано обирати на першому засіданні.
Однією з ключових норм законопроекту є відновлення мораторію на стягнення пені з громадян за невчасну оплату ЖКП - з 1 січня 2013 року, тобто, фактично, заднім числом. Це пояснюється тим, що в Україні далеко не всі мешканці квартир мають можливість платити вчасно. Станом на 1 травня 2013 року, за даними Держстату, розмір боргів по зарплаті в Україні становив 1,1 млрд грн. Як відомо, мораторій, що діяв з 1996 року, був скасований парламентом ще в 2011 році. Однак пеня не нараховується, оскільки її розмір не визначений законодавчо.
У законопроекту є шанси на прийняття після доопрацювання. За оцінкою парламентських експертів, пропозиції щодо удосконалення розрахунків у сфері ЖКП заслуговують уваги, оскільки сьогодні схожі моделі розрахунків за спожиті послуги застосовуються в сферах газо- і електропостачання.
За матеріалами ІА «Україна комунальна»