Як ми повідомляли раніше, на минулому тижні Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроєкт № 2458 про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг. 
 
У Міністерстві розвитку громад та територій України вважають, що прийнятий законопроект має спростити процедури укладення договорів споживачів з виконавцями послуг, зменшити кількість платежів у платіжках, визначення відповідальних за технічне обслуговування газових мереж в будинках та дозволить співвласникам багатоквартирних будинків отримати у користування чи власність земельні ділянки, на яких розташовані будинки.
 
П’ять ключових змін передбачених законом:
 
1) Порядок укладення договорів в сфері комунальних послуг буде здійснюватись через публічний договір приєднання, підприємства зможуть одномоментно перевести усіх споживачів на нові договори. Це має зменшити фінансові витрати та заощадити час як виконавцю, так і споживачам.
 
2) Зараз, за вимогами чинного законодавства плата, наприклад, виконавцю послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, може складатися із 9 платежів, за кожен з яких банки беруть комісію за обслуговування.
 
Для публічного договору приєднання кількість платежів буде складатись з 3-х платежів:
 
По теплу:
 
1)      Плата за послугу з постачання теплової енергії,
 
2)      Плата за послугу з постачання гарячої води,
 
3)      Плата за абонентське обслуговування.
 
По воді:
 
1)      Плата за послугу з централізованого водопостачання ,
 
2)      Плата за послугу з централізованого водовідведення,
 
3)      Плата за абонентське обслуговування.
 
4) Технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирних будинках. Протягом тривалого часу на законодавчому рівні це питання не вирішувалось. Обслуговування мереж у багатьох випадках з 2015 року не здійснювалося. Це питання безпеки мешканців багатоквартирних будинків. Отже закон чітко встановлює умови технічного обслуговування, а також визначає відповідальним за його проведення оператора газорозподільних систем або іншого суб’єкта господарювання, який має право на виконання таких робіт.
 
5) Завершення обладнання будинків лічильниками тепла та води. З 2017 року в Україні діє Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який передбачає 100% облік комунальних послуг. Наразі в Україні житлові будівлі оснащенні прибудинковими лічильниками теплової енергії на 81,7%, гарячої води на 17,3%, питної води на 75,6%. Закон визначає джерело фінансування витрат зі встановлення лічильників через інвестиційні програми підприємств тепло- і  водопостачання та надає додатковий час підприємствам для оснащення будівель лічильниками до 01 серпня 2022. Після цієї дати за не встановлення лічильників підприємство штрафуватимуть.
 
Нагадаємо, у законопроєкті прописано, що представник оператора газорозподільної системи чи іншого підприємства, з яким укладено договір з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, “має право доступу в приміщення будинку для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання”. При цьому власник (співвласник) “зобов’язаний надати представнику оператора газорозподільних систем доступ у приміщення будинку”.
 

Також закон визначає, що у разі не визначення співвласниками багатоквартирних будинків із формою управління будинком до 01 січня 2021 року, органи місцевого самоврядування 01 травня 2021 року мають провести конкурси з призначення управителів. 

 

Україна комунальна