Асоціація «Укрводоканалекологія» занепокоєна запланованим в листопаді черговим підвищенням вартості електроенергії. При цьому окремі складові підвищуються в рази: наприклад, оперативно-диспетчерське управління НЕК одразу в 2 рази з 24,75 до 40,04 грн/МВт•год, тариф на передачу того ж НЕК з 240 до 309, 8 грн/МВт•год. Таким чином, з початку цього складного у всіх відношеннях року, електроенергія підвищиться вже більш ніж на 50%.
Вартість електроенергії є ключовою складовою собівартості послуг з водопостачання та водовідведення. Не зважаючи на поступову зміну структури тарифу, застосування енергозберігаючих технологій, вона займає більше 40% собівартості.
Враховуючи суттєвий вплив вартості електроенергії на собівартість послуг з водопостачання та водовідведення, Асоціація неодноразово зверталась до Уряду, НКРЕКП з пропозиціями оптимізувати виробництво електроенергії за рахунок значно дешевшої електроенергії атомних станцій та дати можливість купувати її по прямих договорах. Але зрушень в цьому питанні і досі немає.
НКРЕКП надала план оптимізації виробництва електроенергії Уряду.
В ньому зафіксовано, що в 2020 році доля відновлювальних джерел електроенергії складе 26% від вартості всієї виробленої електроенергії. Враховуючи, що її ціна в кілька разів вище ціни АЕС, це призведе до росту її вартості на 15-20%. Є цілий ряд пропозицій по оптимізації цього процесу. Але всі вони пов’язані з обмеженням виробництва ВДЕ, або зменшення її ціни. Це впливає на інвестиційну привабливість України в цілому, тому що інвесторам були обіцяні певні пільги.
На жаль, водоканали знову стають заручниками ситуації. Єдине, що було зафіксовано в Законі на період карантину – це заборона відключення водоканалів від електропостачання. Але ця норма протрималась всього пару місяців, після чого була відмінена і ряд водоканалів почали відключати за старі борги (Павлоград, Марганець). Враховуючи зменшення реалізації послуг та погіршення платоспроможності споживачів, водоканали не в змозі розраховуватись по своїх зобов’язаннях, а водопостачання припинити не мають права.
На період ліквідації наслідків пандемії у всіх країнах світу відбувається суттєва підтримка держави водоканалам. Ми слідкуємо за іноземними джерелами інформації і бачимо як це відбувається. У нас цього не відбувається, тому важко передбачити найближчу перспективу.
На сьогодні тарифи на водопостачання вже не відшкодовують собівартості послуг. Якщо ціна на електроенергію середньоєвропейська і продовжує зростати, то ціна на послуги водопостачання в 5 разів нижча.
При цьому для сім’ї з трьох осіб на місяць послуги на водопостачання та водовідведення складають всього біля 160 гривень. Звичайно, вартість електроенергії суттєво впливає на собівартість води, але все повинно робитись збалансовано з врахуванням інтересів , перш за все, споживачів.
Асоціація «Укрводоканалекологія» вважає, що чергове підвищення вартості електроенергії нанесе суттєвий удар по економіці водоканалів.