ЛИСТ-ПІДТРИМКА
Президенту України
Петру Порошенку
Прем’єр-міністру України
Володимиру Гройсману
Брюссель, 5 березня 2018 року
Шановний пане Президенте!
Шановний пане Прем’єр-міністре!
Нас проінформували про те, що атаки на профспілки активізувалися. Профспілки позбавляють права власності на майно, їм забороняють доступ до приміщень, в тому числі будинків профспілок. Це значно ускладнює їхню діяльність, робить її практично неможливою. Це є втручанням у справи профспілок, спрямованим на послаблення критики роботодавців, олігархів та уряду. Інше майно профспілок, включаючи лікувально-оздоровчі та спортивні заклади також витребується з їх власності. Тисячі людей потерпають від цього.
Незважаючи на конституційні судові постанови та рішення, що підтверджують право власності профспілок, інші судові рішення вважають ці об’єкти державною власністю. Попереднім урядом у 2011-2013 роках було ініційовано 200 судових позовів щодо відчудження профспілкового майна. Суди не є незалежними.
Як чимало інших членів суспільства, профспілки активно вимагають прозорих, некорупційних та демократичних владних інституцій з незалежною судовою системою.
Профспілки як на національному, так і на регіональному рівні підтримали рух за зміни. Як Вам відомо, будівлі профспілок у Києві та Одесі були знищені пожежею під час протестів.
Верховний суд України не був реформований на хвилі цих змін. Він сформулював позицію, що профспілкове майно є державною власністю. У 2014-2017 роках, відповідно до рішень судів було визнано державною власністю будівлі спілок, навчально-методичних та спортивних центрів на Закарпатті, в Івано-Франківську, Чернігові, Полтаві та Києві.
Ці об’єкти протягом багатьох десятиліть були єдиним місцем у регіонах, куди прості люди могли вільно прийти, поскаржитись на порушені права і безоплатно отримати допомогу.
Відчуження цих об’єктів ускладнює роботу профспілок із захисту своїх членів, членів їхніх сімей та громад, у якій вони працюють.
Наразі розглядаються судові позови про виселення профспілок з будинку профспілок Закарпатської області, переданого до сфери управління судової адміністрації; профспілкового центру Полтавщини, переданого до сфери управління Генеральної прокуратури України.
Ми просимо:
Ø забезпечити щоб профспілки могли здійснювати свою діяльність вільно автономно і незалежно від втручання уряду і роботодавців Атаки на профспілок шляхом відчуження їхніх будівель та інших об’єктів є порушенням європейських та міжнародних норм
Ø на законодавчому рівні закріпити за профспілками право власності на майно яке знаходиться у їх віданні;
Ø скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України про передачу профспілкових об’єктів в першу чергу будинків територіальних профоб’єднань у Закарпатській і Полтавській областях
Øвідчудженіпрофспілкові об'єктимають бути повернуті профспілкам щоб вони могли здійснювати свою статутну діяльність
Очікуємо на вашу відповідь да дії.
З повагою,
Ян ВіллемГудріан
Генеральний секретар ЄФПОО