У вересні цього року Комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради відзначає своє 130-річчя.
За цей період трудовим колективом вписано не одну славну сторінку в історію розвитку централізованого водопостачання та водовідведення міста Суми.
До 1894 року в Сумах основним джерелом водопостачання були колодязі для колективного користування. Також водопостачання забезпечувалося за рахунок забору води для питних, побутових і промислових потреб з річок Псел, Сумка, Стрілка. Воду містом розвозили водовози у спеціальних дерев'яних бочках. Були організовані місця, де вони продавали воду.
Початок роботи Сумського водоканалу датується 1894 роком. На цей час населення міста становило вже 22 тисячі жителів, розвивалися промисловість, ремесла. Усе це вимагало пошуку більш надійних і стабільних джерел водопостачання. Тоді і розпочалося буріння перших свердловин в районі нинішньої вулиці Петропавлівської, де також збудували першу водонапірну вежу.
У 1896 році почалося будівництво водопровідних мереж, а значний розвиток систем водопостачання та водовідведення відбувся в післявоєнний період.
На сьогодні Комунальне підприємство «Міськводоканал» Сумської міської ради – це найбільше комунальне підприємство міста, яке працює під керівництвом директора Анатолія САГАЧА. Налічує 748 працівників та обслуговує 280 тисяч споживачів. Водопостачання здійснюється цілодобово з підземних джерел на шести водозаборах міста, де працює 76 артезіанських свердловин. Для забезпечення водопостачання в місті Суми знаходиться в експлуатації 537 км водопровідних мереж. Водовідведення здійснюється каналізаційними мережами загальною довжиною 339 км. Працюють 19 каналізаційних насосних станцій.
З 1968 року реконструкція очисних споруд не проводилася, тому підприємство проводить науково-дослідну роботу і вже отримало 2 патенти на нові способи біологічної активації для покращення очищення міських стічних вод. Досвід Сумського водоканалу вивчається фахівцями підприємств України та за кордоном.
З 2015 року КП «Міськводоканал» проводить оновлення автопарку, заміну старих водопровідних і каналізаційних мереж та модернізацію насосного обладнання. Встановлено сучасні енергоощадні насоси, впроваджено автоматизовану систему управління процесами. Підприємство також має одну з найкращих геоінформаційних систем в Україні.
З 2020 року КП «Міськводоканал» Сумської міської ради успішно проходить аудити та підтверджує відповідність системі управління якістю вимогам ДСТУ ISO 9001:2015.
З першого дня повномасштабної військової агресії росії відбулася швидка адаптація до потреб воєнного часу та переорієнтація діяльності підприємства на збереження життя та здоров’я працівників.
У вересні 2022 році Сумський водоканал отримав відзнаку «За стійкість та мужність» від Асоціації водопровідно-каналізаційних підприємств України «Укрводоканалекологія».
За результатами всеукраїнського муніципального опитування у 2023 році місто Суми посіло IV місце серед міст України у категорії «Ремонт міського водопроводу», а за шкалою оцінювання 52 % сумчан позитивно відгукнулися про якість роботи КП «Міськводоканал» Сумської міської ради.
З початком повномасштабного вторгнення майже 80 працівників приєдналися до лав ЗСУ та тероборони. Підприємство активно веде й волонтерську діяльність.
Суворі виклики війни змусили переосмислити питання енергонезалежності. Так, для стабільної роботи КП «Міськводоканал» впроваджує автономну генерацію електроенергії сонячними електростанціями та опрацьовує питання встановлення когенераційних установок. У 2024 році встановлена перша сонячна електростанція на Пришибському водозаборі.
Окрім того, КП «Міськводоканал» Сумської міської ради плідно співпрацює з міжнародними донорськими організаціями для отримання технічного обладнання, необхідного для функціонування підприємства в умовах війни, та побудови довготривалої співпраці на період післявоєнного відновлення.
На підприємстві діє первинна профспілкова організація, яку вже протягом майже 10 років очолює Тетяна ЛУНІКА. Окрім основної діяльності із захисту прав працівників та покращення умов праці, профспілковий комітет КП «Міськводоканал» Сумської міської ради має безліч успішних проєктів. Це заходи з оздоровлення дітей працівників, популяризації активного відпочинку, організації культурно-спортивний заходів, які до широкомасштабної війни займали важливе місце в трудовому житті колективу.
Воєнний стан, а до того ще й тривалий карантин через епідемію COVID 19, внесли зміни в славетні традиції Сумського водоканалу, й тимчасово позбавили КП «Міськводоканал» нових кубків місцевих та обласних спортивних спартакіад, призових місць у Всеукраїнському конкурсі «Кращий за професією», традиційних урочистостей до професійних свят та Дня заснування підприємства.
І «майстри на всі руки» Сумського водоканалу, які до війни малювали картини, виготовляли поробки, випікали кулінарні шедеври, тепер плетуть сітки, збирають допомогу для ЗСУ, допомагають колегам з постраждалих регіонів України.
Втім, історія підприємства продовжується, здобутки колективу примножуються, і довгоочікувана Перемога, безумовно, стане початком нової славетної сторінки розвитку КП «Міськводоканал» Сумської міської ради.
27 вересня Колектив Сумського водоканалу приймав вітання з нагоди 130-ї річниці створення підприємства. Привітати колектив та подякувати за професіоналізм і те, що в надскладних умовах сьогодення їхніми, часом неймовірними зусиллями в місті стабільно функціонують системи водопостачання та водовідведення, завітали в.о. міського голови Артем КОБЗАР, депутати Сумської міської ради та голова Сумської обласної організації профспілки працівників ЖКГ Тетяна МАСЕНКО.
З нагоди свята кращі працівники КП «Міськводоканал» СМР отримали грамоти від Сумської міської ради, Сумського обкому профспілки та керівництва КП «Міськводоканал».