ІНФОРМАЦІЯ
про виконання колективних договорів у 2023 році та
організацію виконання взятих зобов’язань на 2024 рік
Укладення та виконання колективних договорів і угод є основною і найбільш результативною формою соціального діалогу, яка впливає на рівень і якість життя працівників.
Воєнний стан вніс свої корективи у чинне законодавство у сфері колективно-договірного регулювання. Так, Законом України від 15.03.2022 № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» зі змінами було надано роботодавцям право ініціювати зупинення дії низки положень колективного договору. Саме тому, постановами Президії ЦК Профспілки у 2022 та 2023 роках надано рекомендації територіальним, міським та первинним організаціям Профспілки щодо прийняття компромісних рішень сторонами соціального діалогу максимальним збереженням існуючих пільг та гарантій для працівників.
У 2023 р. підписано і зареєстровано в Мінекономіки Галузеву угоду на 2023-2025 роки між Всеукраїнською організацією інвалідів «Українське товариство сліпих» та ЦК Профспілки.
Центральним комітетом Профспілки у грудні 2023 року підписано Галузеву угоду з Міністерством інфраструктури та Всеукраїнським об’єднанням роботодавців ЖКГ, в якій передбачено встановлення на підприємствах житлово-комунального господарства – мінімальної тарифної ставки (окладу) за просту некваліфіковану працю у розмірі прожиткового мінімуму, а мінімальну тарифну ставку робітника 1 розряду з 1 квітня 2024 року у розмірі не менше 200 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на заміну 180 відсотків, встановлених у попередній Угоді.
У квітні 2024 р. підписана Галузева угода на 2023-2026 роки для підприємств міськелектротранспорту між Міністерством інфраструктури та ЦК Профспілки.
Виборні територіальні органи для вирішення соціально-економічних питань використовують також територіальні угоди, які укладаються між облдержадміністраціями, облрадами, об’єднаними територіальними громадами, об’єднаннями роботодавців та профспілками. До них обкоми Профспілки включають додаткові зобов’язання сторін, що стосуються соціального захисту працівників галузевих підприємств.
Обкомами Профспілки проводились семінари-навчання з профактивом підприємств, на яких доводилася інформація про нове в законодавстві про оплату і охорону праці, про внесені зміни і доповнення до чинних нормативних актів, надавалися рекомендації щодо їх застосування.
Відповідно до планів роботи проводилась перевірка відповідності колдоговорів встановленим нормам Галузевої та територіальних угод. Розроблені відповідні методичні рекомендації та макети колективних договорів з врахуванням змін у трудовому законодавстві.
В ході колдоговірної кампанії в кінці 2023 року та I кв. 2024 року на галузевих підприємствах за підтримки обласних комітетів Профспілки проведені загальні збори, конференції, на яких підбивалися підсумки виконання сторонами колдоговірних зобов’язань та прийняття нових колдоговорів.
Внаслідок воєнної агресії рф, ракетних обстрілів території України робота з оздоровлення працівників та членів їх сімей в більшості обласних організаціях Профспілки не проводилась.
Обласні державні адміністрації більшості регіонів України заборонили відкриття дитячих оздоровниць для прийому дітей не тільки через бойові дії, але й ракетні обстріли. При цьому частина дитячих оздоровниць було залучено для потреб внутрішньо переміщених осіб.
На дитяче оздоровлення у 2023 році було спрямовано 9,8 млн. грн. Оздоровлено 1614 дітей.
За наявною в ЦК Профспілки інформацією, через воєнний стан і проблеми з тарифами в житлово-комунальному господарстві України залишається високим рівень заборгованості із заробітної плати. Станом на 1 березня 2024 року заборгованість становила 29,2 млн. грн.
Внаслідок російської агресії Профспілка понесла відчутні втрати в організаційній структурі. У порівнянні з 2021 роком кількість первинних організацій зменшилась більше ніж на 200 одиниць. Тимчасово втрачено зв'язок майже з 100 первинними організаціями, які наразі знаходяться на окупованих росіянами територіях.
На 30 тисяч зменшилась і чисельність Профспілки. Найбільше падіння профчленства має місце у прифронтових областях.
В Дніпропетровській обласній організації Профспілки на 2023 рік укладено 140 колективних договорів, 90% з яких повною мірою додержували норми угод.
Завдяки нормам галузевих, територіальної угод, зобов’язанням колдоговорів в 2023 році розмір середньої зарплати в ЖКГ підвищився на 17,2% і складає 15560 грн.
По підгалузям середня зарплата за 2023 рік складає: теплове господарство 19830 грн.,(зріст 21,3%), водопровідно-каналізаційне -14355 грн., (12,6%), житлове господарство-13316грн.,(8,7%), міський електротранспорт -14887 грн.,(7,4%), інші підприємства – 19991 грн.(18,9%).
Ті підприємства, які в зобов’язання колдоговорів включили участь в галузевих оглядах: за стабільне і якісне забезпечення споживачів житлово-комунальними послугами, стану умов охорони праці, кращий колдоговір та організацію роботи з його виконання, кращий за фахом, деяких інших - підвищували її рівень і за рахунок участі у цих оглядах.
Станом на 30.04.24р. в 11 первинних профспілкових організаціях прийняті зміни до колективних договорів; на 3 підприємствах галузі укладено і зареєстровано нові колективні угоди.
Важливими зобов’язаннями залишались питання колдоговорів з охорони праці. Насамперед, до колективних договорів включалися заходи, які сприяли упередженню виробничого травматизму. На 70% підприємств кошти, які направлялися на охорону праці значно перевищували законодавчо встановлені норми.
Майже 40% Комплексних заходів з охорони праці, які є додатком до колективного договору, пройшли захист в обкомі Профспілки. Це сприяло покращенню їх змістовності та підвищенню відсотка відрахувань на ці цілі. При законодавчому 0,5% від фонду оплати праці за попередній рік середній по галузі склав 1,05%.
Виконуючи зобов’язання колдоговорів окремі профспілкові комітети проводили заходи, спрямовані на підтримку оздоровчо-емоційного стану членів Профспілки, а особливо їх дітей. Організували поздоровлення, які приурочили до раніше діючих свят, в тому числі Новорічних та Різдвяних.
Робота з оздоровлення працівників та їх дітей була організована такими профкомами: «Дніпро Західний Донбас», КП ТМ «Криворіжтепломережа», КП «Теплоенерго», КП «Дніпровський електротранспорт» та деяких інших, зокрема в санаторіях: "Курорт Орлівщина", «Сонячний» під Павлоградом с. Вербки, а також «Молдова», м. Трускавець та базах відпочинку підприємств (КП ДОР «Аульський водовід», КП «Кривбасводоканал», дитячій оздоровниці в м. Трускавець «Яскрава країна», деяких інших, з якими обком Профспілки, профкоми уклали прямі договори на закупівлю путівок. Всього в 2023 році було оздоровлено 653 дитини на суму 2285,0 тис. грн., 800 працівників галузі на суму 8238,0 тис. грн.
Значна робота фахівцями обкому, міськкомів Профспілки, виборних профспілкових органів проведена з роботодавцями щодо не допущення призупинення відрахувань коштів на культурно-масову, спортивну та оздоровчу роботу у зв’язку із прийняттям Закону України від 15.03.2022 №2136. Кількість підприємств, які такі відрахування здійснюють з початку воєнного стану, не зменшилась. Це дає можливість виборним профспілковим органам виконувати статутні вимоги повною мірою. Особливо щодо надання допомоги членам Профспілки, захисту працівників, що призвані до лав ЗСУ, ТРО, їх сім’ям. Також працівникам тилу, які виконують складні роботи з ліквідування наслідків ворожої агресії.
Це є дуже важливим досягненням виборних профспілкових органів всіх рівнів, 101 колдоговір, або 73% додержують норму щодо відрахувань роботодавцями виборним профспілковим органам коштів на культурно масову, оздоровчу роботу. Норми колективних договорів з фінансових питань займають особливе місце в роботі профспілок, забезпечення їх діяльності.
Однак, впродовж останнього часу зазначене питання все частіше постає перед окремими профспілковими органами. Відповідно до галузевого Статуту, а саме норм абзацу 5 ст. 49, роботодавець зобов’язаний щомісяця в дні виплати зарплати перераховувати 65% утриманих профспілкових внесків первинній профорганізації, 35 % вищій за рівнем профорганізації (обкому (міськкому) профспілки), але ця норма окремими роботодавцями або профкомами не виконується.
Не виконують повною мірою статутну норму, норму колдоговорів з цих питань роботодавці: Павлоградського, Нікопольського водоканалів, ЖКП Першотравенська, а також профком підприємства КП «Дніпровський електротранспорт».
Необхідно відмітити, що колдоговірну роботу наприкінці 2023, початку 2024 років належним чином організували та провели Кам'янський, Криворізький, Нікопольський міські комітети та профспілкові комітети: КП «Теплоенерго», КПТМ «Криворіжтепломережа», КП ДОР «Аульський водовід», КП «Коменергосервіс» ДМР, КП «П'ятихатський комунсервіс» та інші.
Вінницька обласна організація Профспілки об'єднує в своїх лавах первинні профспілкові організації 46 підприємств, на всіх укладені та діють колективні договори.
В березні поточного року укладена Галузева Регіональна угода на 2024-2027. Угода враховує всі зміни законодавства та Галузевої угоди на 2023-2027 роки та має забезпечити умови для збереження соціальних гарантій та надію на збереження більшості положень колективних договорів на достатньо високому рівні.
Питання організації, укладання та виконання колективних договорів на підприємствах галузей з метою забезпечення соціального захисту працівників, підвищення соціальних гарантій, своєчасності виплати заробітної плати та погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах галузі знаходяться під постійним контролем обласного комітету Профспілки.
Неодноразово питання, пов’язані з організацією колективно-договірної роботи на підприємствах галузі, були предметом розгляду на президіях обласної організації Профспілки.
Ситуація, що склалась на більшості галузевих підприємств області у 2022-2024роках, характеризується критичним станом, значним зниженням соціальних стандартів та невиконанням значної частини положень колективних договорів, особливо в оплаті праці працюючих. Суттєво скоротилась чисельність працівників, особливо чоловіків призовного віку, значна частина працівників покинула межі України ще в 2022 році.
Складною залишається ситуація і в частині виконання вимог, що стосуються створення здорових та безпечних умов праці. Обмеженість фінансування призводить до того, що значна частина розділів колективних договорів з питань охорони праці виконуються частково.
Заборгованість з заробітної плати на підприємствах станом на березень поточного року відсутня, і це є однією з оптимістичних оцінок роботи профспілкових організацій та господарських керівників підприємств галузі.
На засіданні президії обкому Профспілки була заслухана робота профкому КП «Вінницька транспортна компанія». Було відмічено, що не дивлячись на численні проблеми сьогодення підприємство послідовно реалізує програми розвитку, нарощуючи як темпи виробництва, так і обсяги перевезень мешканців міста, що одночасно збільшило і збитки підприємства, адже держава не відшкодовує в повному обсязі втрати від перевезень пільгових категорій.. Не дивлячись на чисельні проблеми КП «ВТК» намагається зберегти свою соціальну сферу, ті напрацювання, яких було досягнуто за останні десятиліття, займається оздоровленням, турбується про ветеранів підприємства, переймається проблемами безпеки праці та багато уваги приділяє волонтерства, допомозі ЗСУ та ветеранам АТО та війни.
Обкомом Профспілки двічі готувались методичні розробки на допомогу профспілкового активу.
Президія Волинського обкому Профспілки та голови первинних профспілкових організацій приділяють значну увагу здійсненню контролю за виконанням і застосуванням Галузевих угод на підприємствах і в організаціях галузі, забезпеченню сталої роботи підприємств під час повномасштабної війни, розв’язаної росією. На всіх підприємствах, які входять до обласної організації Профспілки, укладені колективні договори, які включають в себе всі необхідні розділи, додатки до них, прописані зобов’язання сторін та відповідальні особи.
Для вдосконалення положень діючих колективних договорів та угод на поточних засіданнях президії обласної організації Профспілки заслуховуються питання укладення колективних договорів на підприємствах житлово-комунального господарства області.
В той же час є заборгованості по заробітній платі і по профвнесках.
Станом на 01.05.2024 року заборгованість по заробітній платі має тільки підприємство УТОС в сумі 182,2тис.грн.
Всі первинні профспілкові організації з перших днів війни надають максимум можливої допомоги для потреб ЗСУ.
Донецька обласна організація Профспілки приділяє значну увагу стану дотримання чинного законодавства та питань соціально-економічного захисту членів Профспілки.
Основним інструментом у цій правозахисній роботі є колективний договір.
Через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини Донецької області, майже 40 підприємств не змогли реалізувати своє право на соціально-економічний захист трудящих з виконання колдоговірних зобов’язань.
Додатково, до раніше запланованих зобов’язань колдоговорів, додалися зобов’язання щодо виплат працівникам, які постраждали внаслідок військової агресії рф, призваним до лав ЗСУ, їх сім’ям, перерахування коштів на потреби ЗСУ тощо.
Одним із основних положень Генеральної, галузевої та територіальної угод є зобов’язання сторін щодо зростання середньої заробітної плати працівників та своєчасний перегляд рівня заробітної плати з підвищенням прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Але це положення угод не в повній мірі виконується на
підприємствах, особливо на тих, які залежать від перегляду тарифів на послуги та додатково фінансуються з обласного та міських бюджетів.
Незважаючи на умови, в яких доводиться працювати колективам, стабільна колдоговірна робота налагоджена на таких підприємствах, як КВП «Краматорський водоканал», ОКП «Донецьктеплокомуненерго», КП «Покровськтеплломережа», КАТП 052810 м. Краматорськ та інші.
Середня заробітна плата на підприємствах галузі становить 13007 грн., а в теплопостачанні - 15030 грн. Станом на 01.04.2024р. заборгованість з виплати заробітної плати відсутня.
Значна увага в обласній організації Профспілки приділяється виконанню зобов’язань колдоговорів та угод з питань охорони праці. Витрати підприємств на охорону праці в середньому становлять 1,3% від фонду оплати праці.
З прийняттям Закону України №2136 від 15.03.2022 року зменшилися кількість профспілкових організацій, які отримують від роботодавця відрахування на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу. Не зважаючи на це, профорганізації проводять певну культурно-масову та іншу роботу, здійснюють профспілкові виплати та надають матеріальну допомогу, як членам Профспілки, так і ЗСУ та постраждалим. Витрати, спрямовані на соціальний розвиток у 2023 році на підприємствах галузі становлять 3712 грн. з розрахунку на одного працюючого.
У жовтні 2023 року на засіданні Президії обкому Профспілки розглянуто питання «Про виконання угод та колективних договорів на підприємствах житлово-комунального господарства», прийнято відповідні рішення та надано рекомендації профспілковим комітетам щодо розробки, укладання та контролю за виконанням колективних договорів у 2024 році.
З прийняттям Галузевої угоди на 2023-2027 роки, на більшості галузевих підприємств області з 01.04.2024 року встановлена мінімальна тарифна ставка робітника 1 розряду на рівні 200% до мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На деяких підприємствах, через відсутність фінансових можливостей, прийнято рішення про відтермінування введення цих норм Галузевої угоди до 6 місяців.(п.3.2.7 ГУ)
За інформацією Запорізького обкому Профспілки у зв’язку з повномасштабним воєнним вторгненням росії в Україну, окупацією частини Запорізької області, веденням активних бойових дій, тимчасово втратили зв'язок з облорганізацією Профспілки та призупинили статутну діяльність 35 первинних профорганізацій загальною чисельністю 2752 членів Профспілки. Фактична чисельність працюючих членів Профспілки, які сплачують членські внески, станом на 01.01.2024 складає 8587 осіб.
З метою підвищення ефективності колдоговірної роботи, виконання норм і гарантій галузевих, територіальної угод, як і в попередні роки, фахівцями обкому Профспілки на допомогу в організації та проведенні колдоговірної роботи розроблені і видані для практичного застосування методичні рекомендації, які враховують всі законодавчі та нормативні новації, що відбулися протягом останнього часу, проведено 22 навчальних заняття про застосування новацій трудового законодавства в період війни.
Як результат, цього року, згідно паспортизації, на підконтрольних Україні підприємствах укладено 32 колдоговори, які розповсюджуються на понад 11,0 тис. працівників. Крім того, діє 2 територіально-галузеві угоди, укладені з профільним Департаментом ЗОДА і Запорізькою міською радою (зі змінами від 10.11.2023).
За ініціативи обкому Профспілки, у 2023 році результативно пройшли переговори з Запорізькою міською радою щодо внесення доповнень до чинної Територіальної галузевої угоди на 2022-2024 роки відносно встановлення єдиних коефіцієнтів для розрахунку зарплати трактористам та машиністам екскаваторів.
Правозахисна робота обкому Профспілки у воєнний час переважно сконцентрована на виконанні зобов’язань колективних договорів з оплати праці: зняття перепон щодо запровадження обов’язкових норм Галузевих угод; своєчасної виплати зарплати і погашення наявних боргів тощо.
Зокрема, у 2023 році, завдяки активним профспілковим заходам, на КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради із державного і обласного бюджету надійшло 29,5 млн.грн. цільової фінансової підтримки на зарплату, що дало можливість повністю погасити накопичені борги.
Водночас, керівництвом підприємства тривалий час не перераховуються на профспілкові рахунки утримані із зарплати працівників членські внески у сумі 794,0 тис.грн.
Чисельні спроби досудового усунення перешкод в діяльності профспілки на підприємстві, претензійна робота, звернення до вищих органів профспілок, місцевої влади, НБУ, ДВС не дали позитивних результатів.
Наразі, 14.05.2024 обком Профспілки направив аргументоване звернення щодо своєчасної виплати зарплати на КП «Облводоканал» і погашення боргів із профспілкових внесків Представнику Уповноваженому з прав людини в Запорізькій області.
Одним із пріоритетних напрямків роботи обкому і профкомів, який вирішується через колективні договори, спрямований на виконання зобов’язань з охорони праці. Більшість профспілкових комітетів домоглися відрахувань на охорону праці вищу за законодавчі норми та звітують про виконання комплексних планів у цьому напрямку в повному обсязі. Ретельно розглядається кожний випадок виробничого травматизму та приймаються заходи щодо недопущення їх в подальшому.
На багатьох підприємствах в бік підвищення змінилися норми з охорони праці. Враховуючи, що область є прифронтовою, а окремі регіони під постійним ворожим обстрілом, в колдоговорах передбачено придбання додаткових засобів безпеки, які мають застосовуватися при виконанні ремонтно-відновлюваних робіт, а також обладнання бомбосховищ та укриттів для працівників.
На допомогу галузевим підприємствам у 2023-2024 році на базі профкурсів Запорізької облпрофради за рахунок коштів обкому Профспілки організовано навчання 69 уповноважених та громадських інспекторів з охорони праці, які отримали свідоцтво встановленого зразка.
Попри прийняття Закону України №2136 від 15.03.2022 р. (зокрема ст. 14), в колдоговорах низки підприємств (25%) збережена норма щодо відрахувань коштів на
культурно – масову, спортивну, оздоровчу роботу. За рахунок цих відрахувань виборні профспілкові органи надавали матеріальну та іншу допомогу ЗСУ, працівникам, призваним до лав захисників України, пораненим, сім’ям загиблих, спілчанам, майно яких було пошкоджене або знищене, ВПО.
У 2023 році за рахунок Зведеного профспілкового бюджету облорганізації, у зв’язку з важким матеріальним становищем, надана матеріальна допомога 2245 членам Профспілки на суму майже 4,5 млн.грн. На підтримку ЗСУ в минулому році виділено 611,5 тис.грн. Надійшла також додаткова фінансова допомога від ФПУ і ЦК Профспілки у сумі 113,5 тис.грн. для 23 постраждалих та загиблих спілчан (їх сімей).
Одним з напрямків роботи облорганізації Профспілки у 2023 році була співпраця з гуманітарними штабами і місцевими органами влади. Завдяки цьому надані гуманітарні набори продуктів харчування і гігієни у кількості 3115 шт. на суму понад 1,5 млн.грн.
Узагальнення висновків актів комісій про проведені перевірки свідчать, що більшість положень та зобов’язань колдоговорів та угод за 2023 рік в Запорізькій обласній організації Профспілки виконано.
Однак, у 2024 році через воєнні дії в Запорізькій області, поглиблення кризових тенденцій в роботі підвідомчих підприємств та ускладнення їх фінансово-економічного стану, виникли серйозні перепони в застосуванні у колективних договорах збільшених з 01.04.2024 мінімальних соціальних стандартів з оплати праці Галузевої угоди на 2023-2027 роки. За результатами переговорів на локальному рівні сторони соціального діалогу змушені були включити до переважної більшості колективних договорів домовленість про відстрочення на 6 місяців застосування нових коефіцієнтів на час стабілізації фінансово-економічної ситуації згідно з ст.14 Закону України «Про оплату праці».
Відстрочення запровадження коефіцієнтів на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з 01.04.2024 до 01.10.2024 мотивується необхідністю встановлення економічно обґрунтованого тарифу на послуги або прийняття рішення щодо передбачення коштів у Державному бюджеті на 2024 для відшкодування витрат, які не покриваються діючими тарифами 2021 року. Ситуація у підгалузі загострюється також через зростання дебіторської заборгованості споживачів за отримані послуги.
Бездіяльність і безконтрольність щодо запровадження мінімальних обов’язкових стандартів Галузевої угоди на 2024-2026 роки складається на ЗКП «Запоріжелектротранс». Для упередження загострення ситуації, обком Профспілки направив сторонам соціального діалогу роз’яснення, що Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року не вносить змін та не скасовує норми ст. 6, 15 Закону «Про оплату праці», ст. 96, 97 КЗпП щодо обов’язку роботодавця врегулювати питання оплати праці (систем оплати праці, форм оплати праці, розмірів тарифних ставок і доплат, надбавок, премій та ін.) у колективному договорі, за погодженням з профкомом. У листі наголошено на неприпустимості дій щодо зменшення з 01.01.2024 на ЗКП МЕТ «Запоріжелектротранс» чинного галузевого коефіцієнта (з 1,6 до 1,4) та відтермінування впровадження норм Галузевої угоди понад 6 місяців.
На територіальному рівні, у квітні поточного року, за ініціативи обкому, спільно з Запорізькою обласною федерацією роботодавців, відбулася нарада керівників та фахівців підприємств сфери ЖКГ м. Запоріжжя, на якій йшлося про обов’язкове поширення норм Галузевої угоди на найманих працівників комунальних підприємств сфери життєзабезпечення та введення положень колективних договорів у правове поле. Після узагальнення пропозицій комунальних підприємств щодо вирішення проблемних питань їх стабільної роботи направлені відповідні звернення до власника - Запорізької міської ради, ЗОДА, облпрофради. Однак, зацікавленості у веденні соціального діалогу не виявлено, а в окремих випадках, навіть відсутні відповіді про заплановані або вжиті заходи тощо.
За інформацією Івано-Франківського обкому Профспілки в більшості профорганізацій збори за підсумками виконання колективних договорів пройшли за участі керівників підприємств та більшої частини працівників трудових колективів.
Про виконання розділів колдоговорів звітували керівники підприємств, голови комісій та голови профорганізацій.
Значна увага приділялась виконанню розділів: нормування праці та заробітної плати., охорони праці та безпеки праці, соціальних гарантій в КП «Калушавтодор», КП «Коломия водоканал», КП «Екоресурс» м. Калуша, КП «»Водоканал» м. Яремче.
На підприємствах КП «Галичводоканал», КП «Коломиятеплосервіс», ДП «Рогатинводоканал» при затвердженні штатних розписів ще не перейшли на коефіцієнт 1,8, який введений з 01.06.2021.
У зв’язку з важким фінансовим станом на більшості галузевих підприємств відтерміновано на 6 місяців введення з 01.04.2024 мінімальну тарифну ставку робітника 1 розряду в розмірі не менше 200 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як це передбачено Галузевою угодою на 2023-2027 роки.
У 2023 році працівниками обласної організації Профспілки з питань колдоговірної роботи надавали практичну допомогу в профорганізаціях КП «Галичводоканал», ДМП «Івано-Франківськ-теплокомуенерго», Болехів комбінат комунальних підприємств, «Міськкомунгосп» м. Яремче, Снятин КП «Покуття Комунальник», КП «Снятинводоканал». На протязі 2023 року проведені семінари голів профкомів.
Відповідно до Закону України «Про соціальний діалог» Кіровоградський обком Профспілки проводить необхідну роботу з укладення колективних договорів на підприємствах галузей та бере активну участь у формуванні Регіональної та галузевих угод. З цією метою постійно надається практична допомога первинним організаціям з розробки і виконанню взятих зобов’язань. На засіданні президії у грудні 2023 року було розглянуто питання «Про колективно-договірну роботу» та затверджені рекомендації сторонам колективного діалогу щодо проведення цієї роботи у 2024 році.
Підсумки виконання колдоговорів розглядаються на зборах (конференціях) трудових колективів. Положення колдоговорів в основному відповідають Генеральній, галузевим угодам та чинному законодавству.
В зв’язку з підписанням нової Галузевої угоди в 2023 році та зміні мінімального розміру заробітної плати та прожиткового мінімуму розпочався процес перегляду та внесення змін в колективні договори для приведення їх у відповідність до нових норм з оплати праці. Профспілкові організації домагаються виконання всіх положень колдоговорів, особливо, які стосується зайнятості, оплати та охорони праці.
Одним із основних положень Генеральної, галузевих угод є зобов’язання сторін щодо зростання середньої заробітної плати працівників та своєчасний перегляд рівня заробітної плати з підвищенням прожиткового мінімуму. Це положення Угод не виконується на підприємствах водопостачання та водовідведення на яких тарифи встановлює НКРЕКП. Як приклад ОКВП “Дніпро-Кіровоград” працює на тарифах 2022 року.
На 1.05.2024 р. заборгованість по заробітній платі відсутня.
Одним із основних положень галузевих угод і колективних договорів є охорона праці. Профспілкові організації, відповідно до колективних договорів, постійно проводять роботу з посилення контролю за забезпеченням працюючих засобами захисту від впливу шкідливих факторів. Звіти відповідальних осіб розглядаються на засіданнях профкомів. В той же час на деяких підприємствах відсутній дієвий контроль за охороною праці, що призводить до виробничого травматизму.
Обком Профспілки значну увагу приділяє інформаційно-роз’яснювальній роботі. Для цього створений і працює сайт обласної організації Профспілки, де всі охочі мають змогу ознайомитись з останніми новинами, роз’ясненнями щодо роботи комунальних підприємств та змінами у законодавстві України.
У Миколаївській обласній організації Профспілки на допомогу первинкам, з метою збереження існуючих робочих місць, недопущення зниження рівня соціального захисту працівників та більш активного використання основного інструменту захисту прав працівників в умовах воєнного стану були визначені Основні завдання колективно-договірної роботи на 2023 рік, схвалені постановою Президії облорганізації Профспілки від 01.02.2023 року №13 «Про виконання колективних договорів у 2022 році та основні завдання колективно-договірної роботи на 2023 рік». Президія рекомендувала сторонам соціального діалогу посилити роботу з укладання та контролю за виконанням колективних договорів з урахуванням основних завдань колективно-договірної роботи на 2023 рік.
Завдяки роботі, яка була проведена профспілковими комітетами в рамках соціального діалогу, більшість роботодавців в період воєнного стану не скористалися правом зупинити дію окремих положень колдоговорів.
Незважаючи на умови, в яких доводиться працювати колективам, на житлово-комунальних підприємствах, які входять до складу Миколаївської облорганізації Профспілки, налагоджена колдоговірна робота.
Системна та послідовна робота виборних профспілкових органів забезпечує охоплення колективними договорами 100 відсотків галузевих підприємств. На протязі останніх років майже всі підприємства галузі накопичили позитивний досвід в колдоговірної роботи, в основу якого покладено розробленими Миколаївською облорганізацією Профспілки «Рекомендації про порядок розробки, укладання та виконання колективних договорів». Всі укладені колективні договори мають конкретні зобов’язання з питань захисту трудових та соціально - економічних прав працюючих, охорони праці та техніки безпеки, пільг та гарантій.
Більшість колективних договорів підприємств укладено на декілька років, в них своєчасно вносяться відповідні зміни та доповнення, які в установчому законодавстві порядку проходять повідомну реєстрацію. Ці колективні договорі продовжують діяти і в 2024 році.
З метою підвищення ефективності колдоговірної роботи Миколаївською облорганізацією Профспілки в 2023 році проводився семінар-навчання з питань організації та проведення колдоговірної роботи, проведення повідомної реєстрації колдоговорів та змін і доповнень до нього, формування розділу колдоговору «Охорона праці», на якому навчалися окрім профспілкових активістів і фахівці підприємств.
Миколаївська облорганізація Профспілки на виконання раніше прийнятих постанов президії продовжує свою роботу з проведення експертиз положень колективних договорів підприємств, змін та доповнень до них на їх відповідність нормам діючого законодавства, надає методичну та практичну допомогу в належному їх оформленні. В ході експертизи спеціалістами облорганізації були надані рекомендації, зокрема, щодо продовження терміну дії колдоговорів, визначення працівника основної професії, належного оформлення наявності фінансових труднощів, внесення змін до Положень колективного договору тощо, якими підприємства скористалися в повній мірі.
Рівень оплати праці та своєчасність виплати заробітної плати перебувають на постійному контролі облорганізації Профспілки.
Так, за останній час в облорганізацію звернулись колективи комунальних підприємств «Служба комунального господарства», «ДЄЗ «Пілот» з проханням надати практичну допомогу для збільшення заробітної плати працівникам. Цим підприємствам були надані відповідні рекомендації. З урахуванням пропозицій спеціалістами облорганізації Профспілки була надана практична допомога в формуванні нових штатних розписів вищезазначених підприємств.
Практично всі комунальні підприємства (70%) в соціально трудових відносинах керуються нормами колективних договорів, які ґрунтуються на правових засадах Галузевої угоди.
Заходи, які приймали сторони соціального діалогу на всіх рівнях щодо виконання зобов’язань колективних договорів, дало в 2023 році свої позитивні результати – на всіх без виключення підприємствах житлово-комунального господарства відбулося зростання заробітної плати. Так, середня заробітна плата працівників за 2023 рік виросла на підприємствах водо-, та теплопостачання на 27 та 12 відсотків відповідно, на підприємствах житлового та комунального господарства - на 24 та 25 відсотків, на підприємстві міського електротранспорту - на 41 відсоток.
Рівень середньомісячної заробітної плати одного працюючого в галузі ЖКГ по Миколаївській області за підсумками роботи ІV кварталу 2023 року склав 17479,0 грн.
Попри всі фінансові негаразди, на галузевих підприємствах виконуються зобов’язання з охорони праці. Середній коефіцієнт відрахувань на охорону праці становить 1,2% від фонду оплати праці, замість 0,5% законодавчих. Найвищі коефіцієнти на підприємстві міського електротранспорту і на комунальних підприємствах «Миколаївоблтеплоенерго» та «Миколаївводоканал».
Виборними профспілковими органами цілеспрямовано проводиться робота з роботодавцями щодо недопущення призупинення відрахувань коштів на культурно-масову та оздоровчу роботу.
За рахунок цих відрахувань більшість виборних профспілкових органів надавали матеріальну та іншу допомогу ЗСУ, працівникам, призваним до лав ЗСУ, пораненим, сім’ям загиблих, працівникам, майно яких було пошкоджене або знищене, ВПО. Окрім того, спільними зусиллями роботодавців та профспілкових комітетів на підприємствах ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», МКП «Миколаївводоканал» та КП «Миколаївелектротранс» для підтримки працівників в важкий час впродовж 2023 року були організовані безкоштовні гарячі обіди. Ця робота продовжена і в поточному році.
Внаслідок воєнної агресії рф, ракетних обстрілів території області робота з оздоровлення працівників та членів їх сімей вимушено призупинилась.
Відкриття дитячих оздоровниць в Миколаївській області та відомчих баз відпочинку, у тому числі і пансіонату відпочинку «Берізка», було неможливим не тільки через бойові дії, але й ракетні обстріли.
Незважаючи на складні умови сьогодення первинні профспілкові організації «Миколаївоблтеплоенерго» «Миколаївелектротранс», «Миколаївводоканал» при підтримці роботодавців впродовж літа організовували поїздки вихідного дня на Тилігульський лиман, єдине місце, де в Миколаївській області дозволено відпочивати на Чорноморському узбережжі. КП «Миколаївкомунтранс» для організації відпочинку та оздоровлення своїх працівників та членів їх сімей оплатили 2 кімнати в пансіонаті відпочинку з басейном в с. Коблево. Всього влітку 2023 року було оздоровлено 955 чоловік, в т.ч. 336 дітей.
Впродовж першого кварталу 2024 року на підприємствах житлово-комунального господарства, які входять до складу Миколаївської облорганізації Профспілки, пройшли звіти про стан виконання зобов’язань колдоговорів за минулий рік.
З метою більш активного використання основного інструменту захисту працівників - колективних договорів та угод, Полтавська обласна організація Профспілки розробила в 2023 році, на допомогу своїм членським організаціям та їх організаційним ланкам, основні завдання колективно-договірної роботи на 2023 рік, яка залишається і на 2024 рік. Активізація колективно-договірної роботи в умовах воєнного стану є незамінним інструментом регулювання соціально-трудових відносин, і надає можливість пом’якшити негативні соціальні наслідки для працівників. Були надані роз’яснення з питань: призупинення дії окремих положень колективного договору; гарантії мобілізованим працівникам; порядок індексації заробітних плат працівникам у зв’язку з подорожчанням споживчих цін та зростання інфляції в країні; соціальний захист окремих категорій осіб; залучення молоді на підприємство.
Виконання колективних договорів на підприємстві та організаціях області залежить від їх фінансового стану. На 01.01.2024 року фінансовий стан підприємств і організацій житлово-комунального господарства області значно погіршився.
На підприємствах, де тарифи на житлово-комунальні послуги не переглядаються своєчасно, є збитковими, не можливо виконувати умови Галузевої угоди та колективні договори з питань оплати праці. Так, по КП «Полтававодоканал» та «Кременчукводоканал» тарифна ставка І-го розряду розрахована з прожиткового мінімуму для працездатних осіб на даний час на рівні 2 481 грн., а повинно бути з 01 січня 2024 року – 3028 грн.
Середньомісячна заробітна плата працівників КП «Кременчукводоканал» за 2023 рік склала 13 743 грн., а на КП «Полтававодоканал» - 12 732 грн.
За 2023 рік середньомісячна зарплата працівників області склала 15006 грн.
Обласною організацією Профспілки в грудні місяці 2023 року електронною поштою були направлені Рекомендації по застосуванню Галузевої угоди на 2024 рік при встановлення прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 3028 грн. в державному бюджеті. Обласна організація Профспілки допомогла і розробила колективний договір на створеному КП «Добробут-сервіс» Лохвиця. В лютому місяці 2024 році надавалося роз’яснення керівнику, голові профкому та працівнику КП «Спецкомунтранс» м. Миргород щодо порядку внесення змін до колективного договору на підприємстві, які погіршують оплату праці працівників.
В 2023 році були перевірені колективні договори на комунальних підприємствах м. Пирятина. На основі інформацій, яку надають обкому Профспілки первинні профспілкові організації, проводиться аналіз фінансового стану комунальних підприємств, тарифів на послуги та можливість їх виконання, умов праці. Так, в минулому році було надано допомога комунальним підприємствам: В. Кринки, Чутівському, Диканському, Хорольському, Решетилівському, Лохвицькому, Полтавському спецкомбінату ритуальних послуг, «Міськсвітло» м. Полтави, «Полтававодоканал» та «Кременчукводоканал».
У 2023 році на КП «Полтаватеплоєнерго» в колективному договорі були внесені зміни про збереження посадових окладів або тарифних ставок для мобілізованих до лав ЗСУ (50 осіб).
На даний час обласною організацією Профспілки розглядається новий макет колективного договору з урахуванням прийнятого нового ЗУ «Про колективні угоди та договори» від 23.02.2023 р. №2937-ІХ.
Повномасштабне воєнне вторгнення росії, тимчасова окупація значної частини території Харківської області, ведення активних бойових дій по лінії фронту та постійний обстріл об’єктів критичної інфраструктури катастрофічно позначились на матеріальному та фінансово-економічному стані підприємств галузі ЖКГ міста та області. Були створені серйозні перепони в статутній діяльності первинних профспілкових організацій, у тому числі в проведенні та регулюванні колективно-договірної роботи та застосування норм Галузевої угоди.
Військовий стан, постійні щоденні бомбардування об’єктів критичної інфраструктури, вніс свої корективи в діяльність підприємств галузі. Серйозних пошкоджень і руйнувань зазнали підприємства теплового, водопровідно-каналізаційного господарства, благоустрою міста та області. В умовах воєнного стану Харківська обласна організація Профспілки та перинні членські організації були суттєво змушені скоригувати свої плани і взяти на себе координаційну роль щодо допомоги ЗСУ. Гуманітарна допомога стала ще одним важливим кроком у профспілковій роботі в військовий час.
Відповідно до плану робіт Харківська обласна організація Профспілки проводила моніторинг виконання колдоговорів за 2023р. Заходи з виконання галузевої, територіальної угоди та колективних договорів із змінами та доповненнями підприємствами галузі та профспілковими організаціями в переважній більшості виконані там, де не має бойових дій. Це підприємства водопостачання і водовідведення, благоустрою міста Харкова та Харківської області.
Фахівцями обкому Профспілки проведено аналіз виконання норм і положень колективних договорів за 2023р. На підставі даних, які були представлені членськими профспілковими організаціями, норми Галузевої угоди в основному застосовуються на підприємствах міста та області. Незважаючи на складний для галузі ЖКГ час, норми галузевої угоди, прийнятої в грудні 2023 р., зросли. Завдяки Угоді працівники отримують заробітну плату удвічі більшу, ніж гарантує їм держава.
Для проведення роз'яснювальної роботи, з метою попередження порушень чинного законодавства в умовах військового стану, фахівці обласної організації Профспілки в звітний період проводили он-лайн консультації за допомогою електронного листування і у телефонному режимі для спеціалістів підприємств галузі. Питання застосування норм чинного законодавства, питання соціально-трудових, виробничих, соціально-економічних прав в колективних договорах висвітлювалися на семінарах.
З метою активізації роботи колдоговірного-регулювання фахівці Харківської обласної організації Профспілки на допомогу профактиву, на основі чинного законодавства, Генеральної, територіальної та Галузевої угод, розробили методичні рекомендації під час укладення нових або перегляду діючих колективних договорів.
Через скорочення дотаційного фінансування підприємств ЖКГ з міського бюджету для міських підприємств гостро стояло питання не змінювати не тільки норми Галузевої угоди, а й введення в дію обов'язкових державних стандартів, встановлених ЗУ «Про Держбюджет на 2024 рік". Проте, неодноразові та наполегливі консультації переконали фахівців Департаменту ЖКГ міста Харкова про необхідність запровадження у повному обсязі обов'язкових державних стандартів та норм Галузевої угоди. Деякі питання залишилися відкритими, але в цілому застосування норм Галузевої угоди Департаментом ЖКГ схвалено з багатьох питань.
С початку воєнного стану становище декількох підприємств теплоенергетики Харківської області було важким, так як в більшої мірі підприємства були на окупованій території. Основна частина працівників та жителів регіону змушені були виїхати в безпечніші місця і за кордон. Військові адміністрації територіальних громад не надавали фінансову підтримку підприємствам, а власних коштів у мінімальному обсязі не вистачало для повноцінної роботи. Підприємства теплоенергетики змушені були перейти на чотириденну роботу та до скорочення фонду оплати праці, не приймаючи коефіцієнти галузевої угоди, переведення працівників на мінімальну оплату праці.
Деякі підприємства призупинили положення колективного договору на час воєнного стану. Не в повному обсязі придбались засоби індивідуального захисту, забезпечення спецодягом, спецвзуттям. Протягом останніх років багато підприємств не можуть у повному обсязі застосовувати норми галузевої угоди. А саме - коефіцієнт до годинної тарифної ставки працівника 1 розряду. На декілька підприємствах області не виконується норма чинного законодавства щодо перерахування адміністрацією підприємства 0,3% із ФОП на культмасову, фізкультурну і оздоровчу роботу. Це такі підприємства, як: КП "Водоканал» Люботинської військової адміністрації, КП «Двурічна» (оплачується 2/3 простою за рахунок бюджету), КП «Водоканал» м. Борова, КП «Жилкомсервіс» м. Первомайськ, КП «Богодухіввода», Куп’янськ «Благоустрій» тощо.
Незважаючи на значну складну ситуацію в країні, на підприємствах житлово-комунального господарства проводилася робота з укладення колективних договорів і підведенню підсумків виконання норм і зобов'язань колдоговорів за 2023 рік. Поступово відновлюються виробничі процеси підприємств в умовах воєнного стану, обсяги робіт, також відновлюються трудові договори з тими працівниками, з якими призупиняли трудові відносини згідно з законодавством України.
Зразкові у цьому плані підприємства, де сторони двічі на рік звітують на загальних зборах про виконання умов колдоговору, який щорічно оновлюється. Це: КП «Харківські теплові мережі», КП «Харківводоканал», КП «Харківблагоустрій», КП «Шляхрембуд», КСП «Харківміскліфт», КП«Ритуал», СКП «Харківзеленбуд», КП «КВЛК», КП «Жилкомсервіс», МКОО, ХРСП, КВБО, КП «Харківспецбуд», КП «ЖУК» м.Лозова, Красноград КП«Водоканал», КП «Зміїв-тепло», КП«Еко-сан» м.Лозова, Ізюм «Водоканал», Ізюм «Благоустрій» тощо.
Поки що на відновлено роботу підприємств УТОС, у професійно-технічному навчальному закладу "Харківське вище професійне училище сфери послуг» є зміни у професійному складі.
Борги з виплати заробітної плати на підприємствах ЖКГ практично тільки на КП "Салтівводоканал". Це борги 2022 року. Поточна заробітна плата працівникам підприємства виплачується. КП "Салтівводоканал" уклало новий колективний договір на 2023-2025 роки, визначивши в ньому домовленості в адміністрацією підприємства про виконання норм колдоговору у повному обсязі.
Президія Чернігівської обласної організації Профспілки та виборні органи первинних профспілкових організацій приділяють значну увагу здійсненню контролю за виконанням і застосуванням норм Галузевих угод та колективних договорів на підприємствах і в організаціях галузі, забезпеченню сталої роботи підприємств під час повномасштабної війни, розв’язаної російською федерацією. Також зосереджено увагу на забезпеченні ефективного контролю за створенням здорових та безпечних умов праці на підприємствах та в організаціях, що входять до складу галузевої Профспілки.
Більшість проблемних питань, які виникають у сфері трудових відносин, профспілкові органи на локальному рівні вирішують шляхом переговорів з роботодавцями з послідуючим закріпленням досягнутих домовленостей в колективних договорах. Слід зазначити, що кількість осіб, чиї соціально-трудові відносини з роботодавцями регулюють колективні договори, перевищує загальну кількість членів Профспілки, оскільки дія колективних договорів в Україні розповсюджується на всіх працівників організації чи підприємства незалежно від їх членства в профспілці.
Однак, основне навантаження щодо укладення колдоговорів лягає на профспілкові організації. Вони забезпечують впровадження норм Галузевої угоди на підприємствах, здійснюють громадський контроль за безпечним веденням робіт на виробництві та в експлуатаційних службах.
На даний час підприємства теплопостачання та деякі підприємства районної ланки відпрацювали п. 3.1.2 Галузевої угоди. На підприємствах міста Чернігова заплановано запровадження даного пункту Галузевої угоди з 1-го червня поточного року, на інших підприємствах необхідно підвищити тарифи на послуги, відповідні розрахунки зроблені економічними службами та передані на погодження органам місцевого самоврядування.
Завдяки зусиллям профспілкового активу третина керівників підприємств продовжують перерахування кошти первинним профспілковим організаціям згідно з статті 44 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» на культмасову, фізкультурну і оздоровчу роботу.
Питання оздоровлення членів Профспілки та їх дітей вирішується шляхом часткової компенсації витрат на зазначені цілі з бюджету обласної та первинних організацій Профспілки. Профспілкові комітети теплопостачальних підприємств м. Чернігова планують оздоровити близько 100 дітей членів Профспілки.
Для підвищення ефективності колективно-договірного регулювання, а відповідно і рівня захищеності та забезпечення прав найманих працівників потрібна серйозна правова освіта профспілкового активу. Обласною організацією надається по електронній пошті щоквартально Інформаційний бюлетень про діяльність державних органів влади, профспілкових органів усіх рівнів, а також роз’яснення та консультації з питань колективних договорів і норм трудового законодавства у період війни, зокрема, щодо безпеки і оплати праці, призупинення трудових відносин за форс-мажорних обставин та отримання статусу безробітного, отримання державної допомоги, надання відпусток, виплати пенсій, змін в оподаткуванні для профспілкових організацій тощо. Також надаються консультації та практична допомога у вирішенні спірних ситуацій на підприємствах галузі з вищезазначених питань.
З метою залучення молоді до активної профспілкової діяльності та закріплення гарантій для молодих людей в колективних договорах в квітні 2024 року новоствореною Молодіжною радою обласної організації Профспілки закріплено відповідні завдання для поширення правових знань та навичок.
Завдяки злагодженій роботі профспілкових органів та адміністрацій галузевих підприємств боргів з виплати заробітної плати працівникам не зафіксовано.
Для вдосконалення положень діючих колективних договорів та угод на поточних засіданнях президії обласної організації Профспілки заслуховуються питання укладення колективних договорів на підприємствах житлово- комунального господарства області. Поставлено завдання домагатися поглиблення змістовності колективних договорів та угод, включення до них конкретних положень та зобов’язань, спрямованих на подолання скрутного фінансово- економічного стану, зайнятості працівників, підвищення рівня матеріального заохочення праці та соціальних стандартів.
Системна та послідовна робота виборних профспілкових органів забезпечує охоплення колективними договорами 100 відсотків підприємств житлово-комунального господарства області, КП «Чернігівське тролейбусне управління» та УВП УТОГ.
В Черкаській обласній організації Профспілки на 2023 рік було укладено 60 колективних договорів, з яких 89 % були виконані повністю.
В області відсутня заборгованість по заробітній платі на підприємствах галузі 23 грудня 2019 року була підписана Територіальна галузева угода на 2020 – 2022 роки (надалі - Угода) на двосторонній основі між Черкаською міською радою, та Черкаською обласною організацією Профспілки
Територіальна галузева угода рішенням сесій Черкаської міської ради була продовжена на 2023-2025 роки.
Норми Угоди дозволяють здійснювати нарахування та виплати за стаж роботи в галузі на всіх без виключення підприємства міста, на яких легалізовані первинні профспілкові організації Профспілки. За 2023 р. найбільша заробітна плата у членів Профспілки була на КП «Міськсвітло» м. Черкаси – 27,6тис.грн., КП « Єрки» - 22,9 тис.грн., КП «Черкаська служба чистоти» – 20,9 тис. грн., КП «Черкасиводоканал» – 16,9 тис. грн., ЧЕЛУАШ – 16,3 тис. грн., але в той же час на КП ВУ ЖКГ м. Христинівка та Ватутіне, Тальне-Сервіс – 9,5тис. грн.
Для уникнення внесення в колективні договори положень, що не відповідають вимогам чинного законодавства, обкомом Профспілки проводиться експертиза проектів колдоговорів і додатків до них, розробляються для профактиву методичні матеріали з колдоговірної тематики, організовується навчання профактиву щодо переговорного процесу та підписання колективних договорів.
Профспілкові комітети первинних організацій вживають превентивних заходів щодо не допущення внесення роботодавцями в односторонньому порядку змін до колективних договорів, які погіршують умови оплати та охорони праці, припинення відрахувань коштів Профспілці на культурно-масову та оздоровчу роботу, відмови від виконання інших зобов’язань. Все частіше з ініціативи профкомів вносяться зміни до колдоговорів, які передбачають додаткові соціальні гарантії для працівників, які постраждали або повернулися з війни і продовжують працювати, преференції для членів Профспілки, зобов’язання роботодавців щодо гендерної рівності, заходи проти мобінгу тощо.
Обком Профспілки з перших днів війни і до тепер проводить значну інформаційно-роз’яснювальну роботу. Через власні засоби комунікації до організацій Профспілки доводиться інформація про діяльність державних органів влади, соціальних партнерів, профспілкових органів усіх рівнів, на інформаційних ресурсах розміщаються роз’яснення, консультації з норм трудового законодавства, надання відпусток, колдоговірної роботи, пенсійного забезпечення, підтримки постраждалим від війни тощо.
Пропозиції щодо подальших дій виборних органів Профспілки з питань колдоговірної роботи викладені в постанові Президії ЦК Профспілки.
Аналітик консолідованої інформації ЦК Профспілки